Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát přijde o miliardy, ČEZ to tutlá, tvrdí protikorupční fond

Česko

  12:50
PRAHA - Kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov přijde stát o miliardy, protože není dostatek uhlí na její provoz. Podle Nadačního fondu proti korupci se elektrárenský gigant ČEZ snaží informaci ututlat, protože zakázku získala společnost Škoda Power, jejímž majitelem je údajně exšéf ČEZ Martin Roman.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Fond získal důkaz, že o podvodech věděl ředitel komunikace severočeských dolů Vladimír Budinský, tedy společnosti vlastněnou ČEZ. Budinský napsal e-mail znalkyni v oboru geologie a hornictví Věře Ježkové. Žádal ji, aby mu pomohla oklamat veřejnost, tvrdí fond.

ČTĚTE TAKÉ:

Tlak na člověka, který se snažil na problém upozornit, vyvíjel i lobbista Miloslav Kožnar a bývalý politik ČSSD na Praze 1. "Lobbista v nahrávce například vyjadřuje obavu, že akcie ČEZ půjdou rychle dolů, pokud se veřejnost dozví pravdu a bez obalu tvrdí, že tuto zemi neřídí premiér, ale ČEZ," uvádí fond. Kožnarovo jméno mimo jiné figuruje i v kauze obrněnců Pandur.

Server Lidovky.cz tajnou nahrávku lobbisty Kožnara zveřejní odpoledne.

"Ať už ČEZ udělá cokoli, stát přijde o peníze v řádu miliard, možná desítek miliard korun. Podle řady odborných studií zásoby uhlí stačí pro plánované tři bloky elektrárny pouze do roku 2029, nikoliv do období 2040 - 2045, což je doba plánované návratnosti investice," uvedl člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák. 

ČEZ by tak podle Randáka musel předčasně odstavit některé elektrárny, kupovat uhlí od společnosti Czech Coal, nebo si rovnou pořídit celou společnost, dovážet surovinu ze zahraničí nebo prolomit těžební limity.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!