Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prosazuje léčbu tmou. V ČEZ si posvítím na ekologii, říká Bajgar

Ekonomika

  18:25
PRAHA - Valná hromada ČEZ v úterý zvolila tři nové členy dozorčí rady. Jedním z nich je i Milan Bajgar, ředitel Beskydského rehabilitačního centra Čeladná, v němž aktivně propaguje tzv. terapii tmou.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Vystudovaný lékař se hodlá v nové funkci zaměřit na vliv elektráren na životní prostředí. "Zajímal by mě samozřejmě vliv elektráren, kolik čeho vypouštějí v komínech, u Temelína a Dukovan bezpečnost a využití jaderných odpadů," řekl serveru Lidovky.cz.

Zkušenosti s energetikou nemá

Zkušenosti s energetikou dle svých slov příliš velké nemá, v dohlížení na vedení energetického giganta mu to prý ale vadit nebude. "Zajímají mě spíše ekologické aspekty a vliv tohoto průmyslu na lidi, protože jsem lékař. V energetice jsem ještě nepracoval, ale jak jsem pochopil, členové dozorčí rady ČEZ by neměli mít vazbu na energetiku ani na těžařský průmysl, tak snad to nebude vadit," upřesnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Členy dozorčí rady navrhují akcionáři

Kromě Bajgara zasadnou nově v dozorčí radě i poradce ministra financí Miroslava Kalouska Jiří Volf a Robert Vacek, který pracuje jako šéf sekce koordinace boje s korupcí na úřadě vlády. Ve funkcích nahradili Liběnu Dobrovolnou a Jána Dzvoníka, kteří byli odvoláni po roce.

"Člena dozorčí rady navrhují akcionáři, v případě státu (vlastní 70 procent - pozn. red.) se jedná o ministerstvo financí, přičemž zde platí povinnost z příslušného usnesení vlády konzultovat personální změnu s premiérem. Návrh akcionářů musí schválit valná hromada. Ministerstvo financí předkládá takové návrhy, kdy odborný i morální profil navržených osob dává akcionáři (státu) maximální důvěru, že v dozorčí radě budou hájit jeho zájmy," sdělil mluvčí resortu financí Ondřej Jakob.

Řadový člen dozorčí rady bere 50 000 korun měsíčně

Dozorčí rada má celkem 11 členů, v jejím čele zůstal Martin Roman. Řadoví členové dozorčí rady ČEZ pobírají odměnu kolem 50 000 korun měsíčně. Předseda pobírá asi 100 000 korun a zástupci státní správy funkci vykonávají zadarmo.

Autor: