Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ hrozí miliardová pokuta. Musí se zbavit elektráren

Ekonomika

  11:57
PRAHA - Energetické firmě ČEZ hrozí mnohamiliardová pokuta, když se nezbaví několika elektráren. Podle Evropské komise (EK) totiž společnost omezovala konkurenci. Komise nabídla ČEZ dohodu, že od sankce, která by mohla činit až několik desítek miliard korun, ustoupí, když se firma zbaví výrobní kapacity o výkonu zhruba 800 megawatt.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

K názoru, že český energetický gigant ztěžoval život konkurentům, dospěl po dvou a půl letech vyšetřování antimonopolní úřad EK. Firma ČEZ omezila konkurenci hlavně v případě, kdy těžařský podnik Czech Coal žádal stát o povolení k připojení vlastní elektrárny. Informovala o tom MF Dnes.

PSALI JSME:

Společnost ČEZ si tehdy na stejném místě rezervovala připojení pro své zdroje, a Czech Coal poté povolení nedostal. Prvotní stížnost dostala zřejmě EK právě od Czech Coal.

"Nebudeme se k šetření Evropské komise vyjadřovat," řekl deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Vývoj nechce do konečného rozhodnutí komentovat ani EK.

Firma ČEZ nabídne k prodeji buď elektrárny Chvaletice, Počerady či Dětmarovice, nebo Tisovou a Mělník III. Tento návrh má v nejbližších dnech dostat dozorčí rada ČEZ, napsala MF Dnes.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat