Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ rozhodne o dividendě a dozorčí radě

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Akcionáři energetické společnosti ČEZ dnes rozhodnou o výplatě dividendy z loňského zisku 40,8 miliardy korun, o personálních změnách v dozorčí radě a o dodávkách hnědého uhlí pro elektrárny.

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které doprovázel ‚výprodej‘ majetku v Bulharsku. U Černého moře se kvůli tomu zdvihl odpor, Bulharský premiér žádal o vysvětlení i Andreje Babiše. Hlavním důvodem odchodu měly být spory s místními úřady. Ty také pochybovaly o solidnosti kupců elektráren a dalšího majetku ČEZ. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Představenstvo ČEZ navrhuje dividendu 45 Kč na akcii, tedy o pět korun méně než loni. Stát jako majoritní akcionář ČEZ by tak obdržel asi 16,9 miliardy korun, loni získal zhruba o dvě miliardy korun více.

Celkem je na dividendu ČEZ určeno 24,2 miliardy korun. Loni to bylo kvůli vyššímu zisku necelých 27 miliard korun.

Představenstvo by se měnit nemělo

Představenstvo ČEZ by se na valné hromadě měnit nemělo, možné jsou však změny v dozorčí radě. Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman by měl zůstat nadále v čele dozorčí rady, Ekologický právní servis ale požaduje jeho odvolání. Roman loni odešel z čela ČEZ kvůli podezřelým zakázkám pro plzeňskou Škodu, kde dříve působil ve vedení.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tím, že ministerstvo financí ponechává v čele dozorčí rady vyšetřovaného Romana, a odmítá zakázky pro Škodu nezávisle prověřit, porušuje podle našeho názoru zákon o majetku České republiky a odpovědné osoby mohou za svou nečinnost v budoucnu čelit právním následkům," uvedl Martin Fadrný z Ekologického právního servisu (EPS).

ČEZ se odvolává na interní audit, který prověřoval zakázky od ČEZ pro plzeňskou Škodu a neshledal neetické či korupční jednání. Neziskové organizace však tento audit odmítají. Nově by měl být podle serveru Ihned.cz do dozorčí rady jmenován poradce ministra financí Jiří Volf.

ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro Prunéřov přijít o miliardy

Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka minulý týden také uvedl, že ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun. EPS proto na valné hromadě navrhne provedení revize stavu zásob uhlí pro elektrárny ČEZ. Kvůli potížím s dodávkami uhlí zvažuje ČEZ prodej elektrárny Počerady.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!