Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČEZ prodá jednu ze svých uhelných elektráren. Ukončí tak spor s EK

Ekonomika

  10:34aktualizováno  11:51
PRAHA - Šetření Evropská komise (EK) s energetickou společností ČEZ kvůli podezření z omezování konkurence bude ukončeno dohodou o narovnání. ČEZ se zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Sám si může zvolit, zda prodá elektrárnu Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ by hrozila miliardová pokuta

Evropská komise zahájila vyšetřování firmy ČEZ v červenci 2011 kvůli podezření z omezování rivalů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise ČEZ podezřívala, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh. Pokud by Brusel shledal českou firmu vinnou, hrozila by jí pokuta v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku.

ČTĚTE TAKÉ:

Podezření z omezování konkurence Brusel pojal již v roce 2009, kdy inspektoři komise provedli v sídle ČEZ razii. Ta se přitom týkala i společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH).

"Touto dohodou definitivně končí šetření EK, které začalo prohlídkou kanceláří společnosti ČEZ v roce 2009 a pokračovalo zproštěním od většiny podezření v roce 2011," uvedl mluvčí.

Podmínky narovnání jsou přijatelné pro obě strany

Podmínky narovnání podle něj uspokojují obě strany. Prodej některých elektráren je v souladu se strategií ČEZ provozovat v budoucnosti pouze modernizované uhelné elektrárny a současně jde z pohledu EK o žádoucí zvýšení konkurence na trhu.

"ČEZ může splnit podmínky narovnání například tím, že dokončí již nastartovaný projekt prodeje elektráren Počerady nebo Chvaletice, kde nyní probíhají předinvestiční prověrky možných investorů," uvedl Kříž. Dodal, že obdobný proces zkoumání nabídek možných investorů bude zahájen i u dalších zdrojů - Tisová a Mělník 3 nebo Dětmarovice.

ČEZ bude dohodou o narovnání zavázán prodat jeden ze jmenovaných zdrojů. To však podle Kříže nevylučuje, že by z obchodních a strategických důvodů nakonec nemohl přijmout nabídky na prodej více zdrojů, pokud budou zajímavé. ČEZ očekává, že mu prodej přinese zhodnocení větší, než kdyby příslušný zdroj dále provozoval ve svém portfoliu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...