Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Provoz na silnici blokoval největší český letoun

Ekonomika

  14:54
KUNOVICE - Největší letadlo, které kdy bylo vyrobeno na území Československa, dominovalo v neděli ráno provozu na trase mezi Kunovicemi a Starým Městem. Letadlo L-610, které bylo před více než 20 lety vyvinuto na objednávku Sovětského svazu v závodech LET Kunovice, putovalo do areálu společnosti Kovosteel ve Starém Městě.

Převoz prvního prototypu letadla L-610. foto: ČTK

Trup bez křídel po cestě ze společnosti Aircraft Industries do Kovosteelu čeká nyní opětovná kompletace, zřejmě od září pak bude stroj přístupný veřejnosti.

Čtěte také:


"Počasí sice nebylo příjemné, ale proběhlo to nad očekávání dobře. Letoun je v pořádku v areálu. Nyní ho čeká kompletace, kdy budou opět nasazena křídla, výškovky i motory, které byly demontovány kvůli převozu. Návštěvníci areálu ho uvidí na podstavci v září," řekl ČTK jednatel společnosti Kovosteel Bronislav Janeček.

Pro zvětšení klikněte:

Převoz prvního prototypu letadla L-610 z kunovické společnosti Aircraft Industries do areálu podniku Kovosteel .

Čtyřicetimístný dopravní letoun L-610 měl být chloubou československého leteckého průmyslu. Stroj z dílen kunovické firmy LET, jehož prototyp poprvé vzlétl v prosinci 1988, se však v důsledku rozpadu východního bloku a následných finančních potíží výrobce nikdy nedočkal sériové produkce.

Letoun bude veřejnosti přístupný od září
Celkem bylo vyrobeno šest prototypů původní verze, označované jako L-610M. Letoun je 22 metrů dlouhý, bez paliva váží 12 tun a rozpětí jeho křídel činí 25 metrů. Atrakce bude přístupná veřejnosti. Zástupci společnosti hodlají zachovat původní bílo-červené provedení letounu i interiér stroje včetně sedaček.

Pro zvětšení klikněte:

Převoz se uskutečnil 15. května v časných ranních hodinách.


Stěny tubusu budou obnaženy, aby si lidé mohli prohlédnout, kolik kabelu bylo zapotřebí, aby se letadlo stalo funkčním. "Vystavení letadla bude taková připomínka tradice, toho, co lidé z regionu dokázali vyrobit," doplnil Janeček.

Zpřístupnění letounu L-610 plánuje společnost Kovosteel přibližně od září letošního roku. Firma totiž v této době hodlá také otevřít nové kongresové centrum, které vzniká rekonstrukcí někdejšího cukrovarnického skladu.

Kovosteel není jediný, který L-610 od společnosti Aircraft Industries získal. Nedávno si jej z Kunovic přivezlo i olomoucké letecké muzeum.

Autoři: ,