Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Průměrný plat státních zaměstnanců přesáhne příští rok 38 tisíc

Praha - Průměrný plat všech zaměstnanců státu, od úředníků po učitele, by se měl v příštím roce zvýšit v průměru o 2379 korun na 38 285 korun hrubého měsíčně. Uvádí to návrh státního rozpočtu na příští rok. Počet státem placených míst by se měl zvýšit o 5632 a stát by měl zaměstnávat 475 369 lidí.
  8:30

Platy všech zaměstnanců by si měly vyžádat 227,4 miliardy korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla podle posledních údajů Českého statistického úřadu letos ve 2. čtvrtletí na 34 105 korun.

Nejvyšší nárůst platů má nastat u státních zástupců a od nich odvozených profesí, které si mají v průměru polepšit měsíčně o 11 079 korun na 121 486 korun hrubého. Úředníci zaměstnaní podle služebního zákona by měli dostat přidáno 1408 korun na 39 388 korun.

Celkové výdaje na platy a ostatní platby za provedenou práci se mají meziročně zvýšit o 17,6 miliardy na 227,4 miliard korun. Výdaje na platy učitelů v regionálním školství vzrostou o deset procent. Školské odbory požadovaly navýšení o 15 procent. Pro rok 2021 se počítá s nárůstem o devět procent. Objem peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství, jako jsou třeba školníci, kuchařky nebo uklízečky, se v příštím roce zvýší také zhruba o deset procent.

Počet míst by se měl zvýšit u vojáků a dalších příslušníků bezpečnostních sborů o víc než 2000. O 2187 míst má ubýt v případě úředníků zaměstnaných podle zákona o státní službě. Naopak má přibýt 2437 míst pedagogických pracovníků v regionálním školství. Míst nepedagogických pracovníků v regionálním školství má přibýt o 3609.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla ve Sněmovně při projednávání státního rozpočtu, že do návrhu se promítlo krácení počtu míst a objemu peněz na platy stanovené vládou podle specifik jednotlivých kapitol. To podle ní představuje celkovou úsporu 1,17 miliardy korun a redukci počtu míst o 2970. Například samo ministerstvo financí přišlo o 708 míst a víc než 260 milionů korun na platy. Například Celní správa přišla o 230 neobsazených míst.

Nárůst výdajů na platy i růst počtu zaměstnanců státu pravidelně kritizuje sněmovní opozice.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat