Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Rakušanům se zima vyvedla. Navzdory skepsi a počasí ze sezony vykřesali maximum

Střediska Obergurgl a Hochgurgl jsou tak vysoko (1 930 a 2 150 metrů), že máte bílé Vánoce prakticky jisté. foto: Profimedia.cz

Uplynulá lyžařská sezona v Rakousku se i přes nevlídné počasí povedla. Tamní ubytovací zařízení totiž zaznamenala velmi solidních 71,12 milionu přenocování. Většina rakouských podniků nyní sčítá zisky, připravuje se na další zimu a věří, že rok 2025 pro ně bude ještě úspěšnější. Rakouská turistika se tak konečně rehabilitovala a vrátila se do období před vypuknutím koronavirové pandemie.
  20:08

Působivé finanční výsledky za loňský rok jsou překvapující hned z několika důvodů. Většina rakouských skiareálů totiž bojovala s velmi bídnými sněhovými podmínkami. Spotřebitele po celé Evropské unii poslední léta trápí masivní nárůst cen, ten se nevyhnul ani lyžování v Rakousku, píše portál Der Standard.

Největší a nejpopulárnější rakouská lyžařská střediska zdražila před vypuknutím sezony ceny skipasů. Mnohde jednodenní permanentka vyjde dokonce na 70 eur, v přepočtu zhruba 1 750 korun. Ještě masivnější růst cen však potkal tamní gastronomické podniky a ubytovací zařízení. Zdražily nápoje, jídlo i kupříkladu půjčovny.

„Se 71,12 miliony přenocování jsme zaznamenali třetí nejlepší zimu všech dob,“ uvedla na nedávné tiskové konferenci Susanne Kraus-Winklerová, rakouská státní tajemnice pro oblast cestovního ruchu. Zaostala hlavně za ročníkem 2018/19, kdy tamní hotely a penziony zaznamenaly rekordních 73 milionů přenocování. Ročník 2023/24 zároveň nepřekonal sezonu 2017/2018, během které rakouské podniky evidovaly 71,9 milionů strávených nocí.

„Podmínky nebyly jednoduché, a to zejména kvůli neobvykle vysokým teplotám ve druhé polovině zimy. Přesto se zimní dovolená v Tyrolsku těšila solidní poptávce. Přispěl k tomu i přestupný den v únoru, a tedy měsíci, ve kterém jsou celkové počty přenocování standardně nejvyšší,“ okomentoval poslední zimní sezonu v Rakousku Florian Neuner ze společnosti Tirol Werbung.

Nic na tom nezměnily ani lednové obavy mnoha rakouských provozovatelů. Během prvního měsíce letošního roku totiž do Rakouska dorazily nadstandardně vysoké teploty. Meziroční úbytek hostelů rakouští hoteliéři proti tomu zaznamenali během března a dubna. I přesto však milovníci rakouských hor letos v tamních zařízeních zůstávali v průměru tři až čtyři noci, což se nijak nevymykalo od dlouhodobých standardů.

Ruské klienty nahradili hosté z Nizozemska

Ve srovnání s předchozími léty se do rakouských hor letos vypravilo více Čechů, Poláků a hlavně Nizozemců. Rakouský statistický úřad zároveň informoval o tom, že méně klientů do rakouských hor během poslední sezony dorazilo z Dánska, Švýcarska a Velké Británie.

„S téměř deseti procenty jsou hosté z Nizozemska pro rakouské hoteliéry třetím nejdůležitějším trhem. Hned po Německu (36,9 procenta) a Rakousku (22,9 procenta). Nizozemský zájem vykompenzoval i úbytek ruské klientely,“ doplňuje Susanne Kraus-Winklerová.

K tomu pomáhá i masivní rakouská marketingová kampaň, která cílí z velké části právě i na Nizozemce. S propagací Rakouska jako letní prázdninové destinace momentálně pomáhá také lyžařská hvězda Marcel Hirscher, která se po pěti letech vrátí na sjezdovky.

Rakousko se připravuje na změny klimatu

Rakouské hory budou v příštích letech zřejmě bojovat s masivními důsledky klimatické změny, a i proto země provádí silnou marketingovou kampaň na propagaci letních dovolených. S tím ale souvisí i četné inovace, jimž se nevyhnou tamní hotely, restaurace nebo některé lanovky. Plánují se také budovat nové trasy pro horská kola, turistické stezky, termální lázně nebo horolezecké trasy.

Rakouský cestovní ruch se ale neobejde bez kvalifikované pracovní síly, které tu není dostatek. I luxusní hotely se v Rakousku aktuálně potýkají s poměrně silným nedostatek zaměstnanců, což potvrdil i nedávný Rakouský hotelový svaz (ÖHV). S problémem se aktuálně potýká asi polovina z nich. I kvůli nepříliš příznivému demografickému vývoji počet rakouských pracovníků v cestovním ruchu klesá a bez posílení zahraniční pracovní síly se tamní sektor nejspíš neobejde.

V rakouském cestovním ruchu momentálně pracuje asi 45 procent Rakušanů a 35 procent obyvatel z dalších unijních států. Zbytek pracovní síly pochází z jiných ekonomik, a to včetně těch mimoevropských, uzavírá Der Standard.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...