Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ropákem roku je šéf Vodních cest Skalický, i za prosazovaní kanálu Dunaj-Odra-Labe. Anticenu má také Foldyna

Ekonomika

  11:30
Brno - Antiekologickou cenu Ropák dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné i za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče. Zelenou perlu za antiekologický výrok má poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), a to za slova o Gabčíkovu. Na tiskové konferenci v Brně to v pátek 26. dubna uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Wikipedia

Skalický cenu dostal za vehementní prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče za 3,1 miliardy korun přes plánované území NATURA 2000 na Slavíkových ostrovech a za trvalé prosazování výstavby 420 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za 582 miliard korun. V pátek se vyhlašoval sedmadvacátý Ropák.

Zelenou perlu 2018 za antiekologický výrok získal poslanec Foldyna, který v projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně uvedl: „Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné.“ Zelenou perlu ekologové letos udělili počtyřiadvacáté.

DOBA PLASTOVÁ: Patří rozložitelná plastová taška do žlutého kontejneru?

O vítězích letos rozhodlo 86 členů nezávislé komise ze 101. Členové komise jsou například sociolog Jan Keller, ekologická ekonomka Naďa Johanisová či publicista Vladimír Just.

Foldyna loni získal i cenu Ropáka za rok 2017, a to za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a za její prosazování. Schválený návrh vyloučil spolky ze stavebních řízení pro malé lokální stavební projekty. Cenu Zelená perla 2017 získal tehdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller, který na přednášce na katedře jaderné chemie ČVUT uvedl: „Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou.

Držiteli antiekologických ropáků jsou většinou politici

2009 - Vladimír Tošovský (nestraník), ministr průmyslu a obchodu, za návrh energetické koncepce, který zahrnoval prolomení limitů těžby uhlí.

2010 - Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí, mj. za snahu oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí.

2011 - Jan Stráský, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, mj. za diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti, které se podle organizace Děti Země dopustil.

2012 - Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí, mj. za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín.

2013 - prezident Miloš Zeman za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

2014 - Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, za jeho energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku.

2015 - Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, za to, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, která stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní prý malý důraz na obnovitelné zdroje.

2016 - Dan Ťok (za ANO), ministr dopravy, mj. za to, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

2017 - Jaroslav Foldyna (ČSSD), poslanec, za podání a prosazení změny zákona o ochraně přírody, která potlačuje účast spolků v územních a ve stavebních řízeních pro stavby, u nichž nebylo vydáno stanovisko EIA.

2018 - Předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče.

Anketa Zelená perla:

2009 - Pavel Kouda (ČSSD), náměstek hejtmanky Ústeckého kraje: "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla." (Aktualně.cz/22. října 2009)

2010 - Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila." (Hospodářské noviny/13. září 2010).

2011 - Jan Stráský, ředitel Správy NP a CHKO Šumava: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." (www.denik.cz/červenec 2011).

2012 - Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause: "A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat." (jakl.blog.idnes.cz/27. prosince 2012).

2013 - Andrej Babiš (ANO), ministr financí, majitel společnosti Agrofert: "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd..."; (www.parlamentnilisty.cz./11. května 2013).

2014 - Miloš Zeman, prezident ČR: "Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly." (www.denik.cz/17. května 2014).

2015 - Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR: "Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný." (odpověď na otázku Třebíčského deníku, zda by se ukončením jaderné elektrárny Dukovany zvýšila nezaměstnanost na Třebíčsku).

2016 - Roman Váňa (ČSSD), poslanec: "S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské." (o úmyslu Prahy zrušit na Malostranském náměstí parkoviště; Hospodářské noviny/16. února 2016).

2017 - Ján Štuller, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku: "Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou." (na přednášce na Katedře jaderné chemie ČVUT/19. května 2017)

2018 - Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD): "Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné." (v projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně/29. června 2018).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!