Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S tajemnou německou firmou mizí české peníze i nafta

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Česku po pondělku vážně hrozí, že přijde o miliony litrů nafty a stamiliony korun kvůli pochybnému byznysu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) s firmou s nejasnými vlastníky – německou Viktoriagruppe.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. foto: SSHR

Ta skladuje pro Česko v bavorském Krailingu rezervní naftu. Přitom dluží českému státu zhruba 600 milionů na daních a za záhadně ztracené miliony litrů paliva. Jen na spotřební dani a DPH dluh činí 350 milionů korun. Jenže v pondělí na sebe Viktoriagruppe v Německu sama podala insolvenční návrh. Šance na vymožení dluhu se teď blíží nule.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Okolnosti úpadku nejsou známy. Ze zápisu německého soudu jen vyplývá, že návrh podal zástupce představenstva Viktoriagruppe Petr Malý. Byl už jmenován insolvenční správce, jenž hned v úterý podle informací LN odmítl pustit k nádržím v Krailingu Inspektory české správy rezerv, kteří přijeli na plánovanou kontrolu zásob.

Nafta na 2,5 dne

SSHR tají konkrétní počty litrů. Česko má celkem (většinou u­státní firmy Čepro) uloženy zásoby paliv a ropy na 94 dnů. Správa rezerv uvádí, že u mnichovské firmy si Česko celkem uložilo naftu, která by v případě krize nebo nouze vystačila státu na 2,5 dne.

Zatím ani není jasné, komu všemu a kolik peněz celkem Viktoriagruppe dluží. České úřady se o­úpadku dozvěděly v úterý. „Vzhledem k citlivosti situace nebudeme v tuto chvíli podávat informace o našich dalších krocích,“ uvedl včera mluvčí SSHR Jakub Linka.

Smlouvu o skladování státních rezerv uzavřelo s Viktoriagruppe před deseti lety tehdejší vedení SSHR za nejasných okolností. Kontrakt mimo jiné neobsahuje závazné podmínky, za jakých musí firma Česku rezervní naftu ze skladů dodat. Státní palivo bylo uloženo ve třech skladech, které má Viktoriagruppe v Česku. Před čtyřmi lety jí navíc stát umožnil další a mnohem větší objem nafty uskladnit v Německu.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat