Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S tajemnou německou firmou mizí české peníze i nafta

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Česku po pondělku vážně hrozí, že přijde o miliony litrů nafty a stamiliony korun kvůli pochybnému byznysu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) s firmou s nejasnými vlastníky – německou Viktoriagruppe.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. foto: SSHR

Ta skladuje pro Česko v bavorském Krailingu rezervní naftu. Přitom dluží českému státu zhruba 600 milionů na daních a za záhadně ztracené miliony litrů paliva. Jen na spotřební dani a DPH dluh činí 350 milionů korun. Jenže v pondělí na sebe Viktoriagruppe v Německu sama podala insolvenční návrh. Šance na vymožení dluhu se teď blíží nule.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Okolnosti úpadku nejsou známy. Ze zápisu německého soudu jen vyplývá, že návrh podal zástupce představenstva Viktoriagruppe Petr Malý. Byl už jmenován insolvenční správce, jenž hned v úterý podle informací LN odmítl pustit k nádržím v Krailingu Inspektory české správy rezerv, kteří přijeli na plánovanou kontrolu zásob.

Nafta na 2,5 dne

SSHR tají konkrétní počty litrů. Česko má celkem (většinou u­státní firmy Čepro) uloženy zásoby paliv a ropy na 94 dnů. Správa rezerv uvádí, že u mnichovské firmy si Česko celkem uložilo naftu, která by v případě krize nebo nouze vystačila státu na 2,5 dne.

Zatím ani není jasné, komu všemu a kolik peněz celkem Viktoriagruppe dluží. České úřady se o­úpadku dozvěděly v úterý. „Vzhledem k citlivosti situace nebudeme v tuto chvíli podávat informace o našich dalších krocích,“ uvedl včera mluvčí SSHR Jakub Linka.

Smlouvu o skladování státních rezerv uzavřelo s Viktoriagruppe před deseti lety tehdejší vedení SSHR za nejasných okolností. Kontrakt mimo jiné neobsahuje závazné podmínky, za jakých musí firma Česku rezervní naftu ze skladů dodat. Státní palivo bylo uloženo ve třech skladech, které má Viktoriagruppe v Česku. Před čtyřmi lety jí navíc stát umožnil další a mnohem větší objem nafty uskladnit v Německu.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat