Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf zadlužené Sazky Hušák vlastní na Menorce sídlo za 60 milionů

Ekonomika

  11:43
PRAHA - Generální ředitel zadluženého českého loterijního gigantu Aleš Hušák si buduje velké sídlo na španělském ostrově Menorca. Jen za pořízení nemovitosti šéf Sazky postupně zaplatil šedesát miliónů korun, nepočítaje náklady na rekonstrukci. Sazka dokonce proplácí cesty na Menorcu i některým svým představitelům.

Hušákova vila na Menorce foto: Radiožurnál - David Koubek

Jak zjistil Český rozhlas 1 Rádiožurnál, Hušák si na Baleárském ostrově pořídil usedlost s tříhektarovým pozemkem v létě roku 2003. Postupně dokupoval další půdu a dnes má jeho ostrovní sídlo rozlohu téměř osmdesát hektarů. 

Menorca je oblíbeným místem k odpočinku nejbohatších lidí z celého světa – nemovitost tam vlastní například ruský oligarcha Roman Abramovič nebo rodina světoznámého výrobce bižuterie Swarovski.

Přečtěte si profil generálního ředitele Sazky

Podle informací serveru Týden.cz létali na ostrov za Hušákem i místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek a finanční ředitel Jan Prádler. Ani jeden z nich však informace nepotvrdil.

"Pokud se mě na to budou ptát akcionáři, tak se o tom s nimi mile rád pobavím. Oni jsou o tom informovaní," dodal Týdnu Prádler. Akcionáři však o výletech představitelů zřejmě nic neví.

Společnost akcionářům poskytuje minimum informací. To Rádiožurnálu potvrdil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Já bohužel vůbec nejsem informován, nebo jako akcionáři nejsme informováni o tom, jakým způsobem funguje Sazka. My známe ta čísla, která jsou veřejně známa. To znamená, jaké jsou výsledky Sazky jako takové."

Ruina za šedesát milionů
Z informací katastru nemovitostí v Ciutadelle de Menorca podle Rádiožurnálu vyplývá, že za pořízení tohoto majetku šéf Sazky postupně zaplatil v přepočtu šedesát miliónů korun. Značnou částku šéf Sazky musel vynaložit i na zvelebení své nemovitosti včetně vyasfaltování příjezdové cesty.

Rádiožurnál hovořil i s někdejším radním Ciutadelle de Menorca Llorençem Casanovasem, který se s Alešem Hušákem potkal, když ředitel Sazky nemovitost na Menorce kupoval. "Na Aleše Hušáka si pamatuji - přišel k nám na radnici žádat o stavební povolení na usedlosti Son Clariana. Před sto lety to bylo krásné selské stavení. Ale pak ho obyvatelé opustili a postupně chátralo.

Hušákova vila na Menorce
Foto Radiožurnál 

My jsme tam přijeli, abychom rozhodli o stavebním povolení a vydali jsme ho. Byla to ruina, ale částečně ještě stála, takže šlo pouze o rekonstrukci a ne o novou stavbu. Nové budovy a přístavby se totiž tady na venkově stavět nesmějí," řekl Casanoval rozhlasu.

Radiožurnál z katastru nemovitostí zjistil, že Hušákovi také patří nemovitost v Černošicích u Prahy, vlastní pozemek u Turnova a disponuje i zhruba třetinovým podílem v hotelu Expo na pražském Výstavišti.

Ředitel Sazky Aleš Hušák.Ptát se? To nemyslíte vážně
Když se však Český rozhlas šéfa Sazky dotázal, jestli vlastní nějakou nemovitost v zahraničí a jestli může doložit původ peněz na její pořízení, mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund e-mailem odpověděl:

"Domnívám se, že takovýto dotaz na manažera soukromé společnosti ani nemůžete myslet vážně. Generálního ředitele, který je služebně v zahraničí, s ním ani nebudu obtěžovat."


Akcionáři nemají žádné informace
Finanční situace Sazky, na které je český sport životně závislý, přitom není vůbec dobrá. Jen za loňský rok dluží Sazka podle Radiožurnálu sportovním svazům a sdružením stovky milionů korun, které jim Hušák slíbil. Akcionáři navíc nemají ani informace o tom, jak vysoké platy topmanagement silně zadlužené společnosti v čele s generálním ředitelem pobírá.

Hušákova vila na Menorce
Foto Radiožurnál
Autor: