Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Selfie tyč měli v Československu už v roce 1969, diví se v zahraničí

Ekonomika

  10:28
PRAHA - Tyč na selfie vymysleli v Československu téměř před padesáti lety, zjistili s překvapením v zahraničí. Vynález se totiž objevil ve známém komediálním snímku Zabil jsem Einsteina, pánové... režiséra Oldřicha Lipského.

„Mám k Praze vztah, uvidím tatínka. Vidíte?“ ukazuje fotku herec Lubomír Lipský v rytířském brnění herečce Ivě Janžurové. Ta ho na chvíli přeruší. „Počkejte,“ řekne.

Na tyč, kterou drží v ruce, umístí miniaturní fotoaparát, přitiskne se k Lipskému a pořídí s ním „selfie“.

Na tom by nebylo dnes nic podivného, kdyby snímek nevznikl před téměř padesáti lety, tedy v době, kdy slovo „selfie“ nikdo neznal a už vůbec se nedalo mluvit o celosvětovém fenoménu.

Nyní si momentky ze starého Československého filmu všimli i v zahraničí. „Úžasné. Je skvělé, když sci-fi snímek předpoví budoucnost,“ napsal na diskuzní server Reddit uživatel pod přezdívkou Themanbat.

Jako kuriozitu zpracoval „nový objev“ i prestižní technologický server The Verge. „Sci-fi film z roku 1970 předpověděl tyč pro selfie,“ poutá titulkem.

Film Zabil jsem Einsteina, pánové... se zabývá myšlenkou, jak by smrt slavného vědce ovlivnila vývoj lidstva.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat