Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smrtící selfie. Zabíjí víc lidí než plavání se žraloky či americký fotbal

USA

  15:00
PRAHA - Má na svědomí víc úmrtí než žraloci či nehody při výpravě na nejvyšší horu světa Mount Everest. Záliba v selfie (focení sama sebe) je podle dat „nebezpečnou záležitostí“. Nejčastější obětí jsou mladí muži kolem dvaceti let.

Pařížská muzea se chystají zakázat používání teleskopických držáků na focení selfie prostřednictvím mobilních telefonů. foto: Reuters

Každý den lidé vyfotí a publikují stovky tisíc selfie na sociálních sítích. Jelikož se jedná o masivní zábavu, může mít snaha získat dokonalou fotku fatální následky. Fotky sebe sama se totiž pořizují i v extrémních podmínkách. Čím unikátnější fotka, tím je větší šance na uznání virtuální komunity.

Výsledek? Od roku 2014 zemřelo při focení selfie víc lidí, než kolik jich bylo napadeno žralokem a zemřelo při snaze vystoupat na nejvyšší horu Mount Everest dohromady. Server priceonomics.com proto sestavil z otevřených dat statistiku, aby lépe popsal, pro koho se záliba v selfie stala smrtící. Autor Zachary Crockett však upozorňuje, že se text nesmí brát moc vážně. Mnoho případů nemuselo být nahlášeno a jako nástroj k získávání dat se využil Google a zpravodajské články.

Ješitnému vandalovi se nelíbila policejní fotka. Poslal proto svoji selfie

Z dat vyplynulo, že nejčastější obětí selfie je mladý muž z Indie kolem 21 let. Mladíci vůbec při pořizování selfie více riskují. To ukazuje i Crockettova statistika. I když je selfie spíše oblíbené u žen, při jeho pořizování jich zemřelo oproti mužům jen 26,5 procenta.

A jak k nehodám nejčastěji dochází? V zhruba třetině případů zemře nešťastník při pádu z výšky (šestnáct případů). V těsném závěsu je utopení (čtrnáct případů).

Mnoha lidem se vymstilo focení selfie poblíž vlaku. Na následky kontaktu se soupravou jich zemřelo osm. Čtyři se pak omylem zastřelili. Dva odpálili granátem. Další dva udělali poslední selfie před pádem letadla či autonehodou a jednoho člověka za neopatrnost ztrestalo zvíře.

Ilustrační foto: Selfie

Získaná data jsou pro fenomén selfie neúprosná. V roce 2015 zemřelo celosvětově při focení 28 lidí. Úplně stejný počet se zabil i při jízdě na skateboardu.

Důvod, proč je nejvíce úmrtí při selfie v Indii, nesouvisí s velikostí populace. Koneckonců v podobně zalidněné Číně zemřel jen jeden člověk. Podle Světové zdravotnické organizace se v Indii utopí obrovské množství lidí - podle statistik je to 86 tisíc - tedy přibližně 20 procent všech světových případů.

Selfie způsobují šíření vší, varuje ruský orgán

Vesničané jsou často příliš zaneprázděni prací a nedohlíží na všechny své děti. Když se navíc nějaké začne topit a někdo ho z vody vytáhne, neumí mu pomoci. Velké množstvÍ Indů totiž neovládá oživovací techniky, kterými by přivedli tonoucího zpět k životu. Recept na katastrofu je tak kompletní. Velké množství lidí zamřelo při selfie i v Rusku (7) a USA (5).

Už žádné obtěžování kolemjdoucích - selfie tyč se stala fenoménem doby....
Už žádné obtěžování kolemjdoucích - selfie tyč se stala fenoménem doby....

Crockett však upozorňuje, že samo o sobě selfie smrtelné není. „Neexistuje žádný případ, že by se někdo nabodl na selfie tyč a umřel,“ píše. Jde tak o neopatrnost při fotografování, kdy lidé neodhadnou své možnosti.

Na sociální síti Instagram je například mnoho fotografií lidí držící se jednou rukou na vyvýšeném místě či poblíž požáru nebo vážné nehody.

Autor: