Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Setuza nabídla za urovnání sporů 850 milionů

Ekonomika

  16:30
Praha - Společnost Setuza nabídla státu 850 milionů korun za to, že s ní urovná všechny spory, sdělila agentura, která Setuzu zastupuje. Stát se s potravinářskou firmou pře kvůli čtyřmiliardové pohledávce, kterou uplatňuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. foto: Libor ZavoralČTK

Podle předsedy představenstva Setuzy Františka Janů "jde o nabídku, která je na samé hranici ekonomické únosnosti Setuzy." V případě, že na nabídku stát kývne, musel by se podnik zadlužit. Podle Janů by ale další pokračování exekuce vedlo ke zhoršování ekonomické situace společnosti.

Pohledávka, kterou vůči Setuze uplatňuje PGRLF, vznikla v devadesátých letech, kdy si společnost půjčila u Investiční a poštovní banky. Pro jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasí a celý případ nyní řeší soud. Pokud stát s dnešní nabídkou bhude souhlasit, nebude Setuza započtení uplatňovat. "A to ani v případě, že soudy uznají platnost takzvané Nemethovy pohledávky," uvedl Zdeněk Šmejkal ze společnosti M.L. Moran, která je většinovým vlastníkem Setuzy.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!