Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šíma končí v Partii, Prima mu zakázala pozvat Zemana

Média

  13:58aktualizováno  16:04
PRAHA - Vedení televize Prima nechce dát publicitu bývalému předsedovi vlády Miloši Zemanovi. Toho si spolu s dalším expremiérem Mirkem Topolánkem pozval do nedělní Partie její moderátor Milan Šíma. Nakonec ale šéf komerční stanice hosty, kteří svými mediálními výstupy zpravidla poutají velkou pozornost, zatrhl. Šíma proto odchází.

Miloš Zeman foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Vedení Primy mi před malou chvílí sdělilo, že nesouhlasí, aby hosté nedělní Partie byli Mirek Topolánek a Miloš Zeman," napsal Šíma na sociální síti Facebook - na stránce určené právě k propagaci televizního debatního pořadu - včera odpoledne.

"Důvodem je prý skutečnost, že Topolánek je předseda parlamentní strany a Zemanova strana v parlamentu není, takže by prý šlo 'o hrušky s jablkama', a přes předchozí souhlas mi vedení televize nařídilo, abych do Partie pozval jiné hosty," doplnil moderátor.

Zeman: Vážím si Šímova rozhodnutí

"Pan Šíma mi asi před dvaceti minutami volal," řekl LN Zeman dnes zhruba hodinu po poledni. "Říkal, že to vedení Primy zatrhlo a že na protest proti tomu se rozhodl s Primou rozvázat pracovní poměr."

"Velice si vážím rozhodnutí pana Šímy," zdůraznil Miloš Zeman. Šíma potvrdil, že opravdu odchází. "Teď hledám co nejrychlejší způsob, jak skončit v Partii," napsal včera na Facebook. "Teď mi generální ředitel odpověděl, že souhlasí s okamžitým ukončením smlouvy," řekl Šíma LN dnes odpoledne. Nedělní Partii tak už moderovat nebude.

Moderátor Milan Šíma v zaniklém diskusním pořadu Naostro s Milošem Zemanem a Václavem Klausem

Zrušit Zemanovu účast zřejmě rozhodl nejvyšší manažer televize, generální ředitel Marek Singer, a nikoli redakce, jak bývá běžnější. Vyplývá to ze slov šéfredaktorky zpravodajství a publicistiky Primy Jitky Obzinové. "Definitivně hosty schvaluje ředitel," řekla dnes LN, a odkázala proto na tiskovou mluvčí stanice Janu Kocovou.

Místo Zemana přijde Rath

Ta věc zdůvodňuje jinak než původně: "Máme právo změnit téma dle aktuálnosti, a vzhledem k tomu, že tito hosté byli plánování kvůli Lisabonské smlouvě, respektive Ústavnímu soudu, a ten rozhodnutí odložil, rozhodli jsme se zvolit zdravotnictví."

Potvrzená je prý už účast Davida Ratha, zítra se uvidí, zda za ODS přijde Tomáš Julínek. "Témata, která chceme probírat, jsou regulace prodeje léků obsahující pseudoefedrin, problematika regulačních poplatků, protože ve sněmovně jsou zpátky zákony, které tuto problematiku řeší, a v neposlední řadě také to, že ČSSD chce změny ve vedení VZP," uvedla Kocová.

To jsou podle Primy aktuálnější témata než Lisabonská smlouva a Topolánkovy a Zemanovy názory na ni.

David Rath

Že by si Zemanovu účast v Partii nepřála ČSSD, aby její bývalý předseda nedostal prostor v médiích v době, kdy se vrací do politického života, mluvčí Primy odmítla. "Tohle popíráme," uvedla.

Tématické hledisko je podle ní pro komerční stanici víc než sledovanost: "Od samého začátku, když obecně komunikujeme Partii, říkáme, že chceme, aby v Partii zaznívala aktuální témata. V tento moment Lisabonská smlouva samozřejmě aktuální je, ale zajímalo nás rozhodnutí Ústavního soudu, které v tomto týdnu nepadlo." Dát prostor pro diskusi o tomto tématu proto Prima nechtěla: "Nedomníváme se, že by to přineslo divákům něco nového, než co znají. Protože tam k posunu nedošlo."

Mluvčí ODS: Není to obvyklé

Mluvčí ODS Martin Kupka upozorňuje, že zrušení Topolánkovy účasti mu Prima vysvětlila jinak, než Šímovi. "Paradoxní na tom je, že podle informací, které jsem měl já od Milana Šímy, když mě oslovil, zda by nebylo možné takový duel uspořádat a my jsme na to už v pondělí odpovídali, že ano, že se toho Mirek Topolánek zúčastní, tak hlavním tématem měla být protikrizová opatření, nikoli osud Lisabonské smlouvy," připomněl úplně první pozvánku.

Prátelé Miloše Zemana v Národním domě na Vinohradech, M. Zeman

"Odlišnost těch dvou vysvětlení je zarážející, stejně jako je zarážející fakt, že se ruší takový domluvený duel," myslí si Kupka. "V každém případě to není obvyklé," míní.

Odmítnutý host Miloš Zeman nad změnou názoru vedení Primy podle svých slov jen "pokrčil rameny".

"Podívejte se, já přijímám, když se rozhodnu, že je přijmu, nabídky televizí, aniž bych si je vynucoval. To znamená: jestliže vedení Primy se rozhodlo tuto diskusi s Mirkem Topolánkem zrušit, což si myslím Mirka Topolánka může těšit, protože bych zkritizoval politiku jeho vlády, tak v každém případě jsem to vzal s úsměvem na vědomí, zaradoval jsem se, že mám o jeden den víc volna na Vysočině a jenom jsem pokrčil rameny nad vedením té televize, která tento pořad nejdříve schválí a nabídne účastníkům, a pak to zruší," řekl LN.

Tlačí na Primu ČSSD?

Komerční Prima se tak vlastním rozhodnutím připravila o možnost odvysílat duel dvou výrazných politiků, jejichž debata by ji mohla zajistit nadprůměrnou sledovanost. Zda tak rozhodla na přání špiček ČSSD, si dotčení netroufají tvrdit.

"Nevidím do zákulisí televize Prima, nevím, jestli to třeba nemůže souviset s nějakým zákulisním tlakem sociální demokracie, která nechce, aby Miloš Zeman byl prezentován v takhle silné vazbě," naznačil jen mluvčí ODS Kupka.

Miloš Zeman zaznamenal negativní mediální reakce na své současné politické aktivity. "Zjistil jsem, že vznikla jakási falešná doména Strany práv občanů, ale samozřejmě nevím, jestli to je, nebo není ze sociální demokracie. Stejně tak mně někdo říkal - já noviny nečtu -, že vycházejí placené inzeráty sociální demokracie proti mně, nad čímž se mohu pouze pousmát. No ale v každém případě platí, že já tyto věci beru s úsměvem, nejsem hysterik, nejsem cholerik, jsem spíše flegmatik a já se tím víceméně bavím," uvedl bývalý předseda sociální demokracie.

Přitom ani on netvrdí, že by jistě věděl, že ČSSD tlačila na Primu. "Pokud by to skutečně pocházelo ze sociální demokracie, tak by to zaprvé bylo ubohé a zadruhé, jak jsem vám už řekl, chystal jsem se Topolánkovu vládu velmi tvrdě kritizovat, takže sociální demokracie, nikoli současné vedení, ale skutečná myšlenková sociální demokracie, tím ztratila jeden z možných nábojů. Ale to je její, nikoli moje věc," komentoval pro LN.

Pravá ruka šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, jeho mediální poradce Petr Dimun přitom prohlašuje, že publicita bývalého předsedy straně nevadí.

"Čím víc je Zemanovy publicity, tím víc ČSSD prospívá. Jeho poslední vystoupení s novou stranou ukázalo, že Miloš Zeman už není Milošem Zemanem z devadesátých let, jen karikaturou Miloše Zemana. Strana, kterou založil, je karikaturou všeho, co on hlásal. Čili nám to vůbec nevadí," pověděl Dimun.

Že by za údajnými inzeráty proti Zemanovi stála ČSSD, označil za "lež". Navíc tvrdí, že se s žádnými takovými inzeráty v novinách ani nesetkal.

Autor: