Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Pět procent plus sto tisíc k tomu. Ve Škodě Auto uzavřeli mzdová vyjednávání

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Kolektivní vyjednávání ve Škodě Auto přineslo zaměstnancům nárůst mezd o pět procent. Zvýšení bude platit od dubna. Vedle toho dosáhnou v květnovém výplatním termínu i na mimořádný stotisícový bonus.
  17:34

„Mzdové tarify včetně tarifních mezistupňů se s platností od dubna navýší o pět procent,“ oznámila automobilka v oficiálním prohlášení.

„Variabilní bonus za výsledky roku 2023 dosáhl výše 96 tisíc korun. Dále vyjednaly odbory KOVO jednorázovou platbu ve výši čtyř tisíc korun, celkem tedy půjde o částku 100 tisíc Kč, která bude zaměstnancům vyplacena ve výplatě za duben, tedy v květnovém výplatním termínu,“ stojí ve zprávě.

Škoda Auto zároveň navýší příplatek za práci v noci o deset korun na celkových padesát korun na hodinu.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce celosvětově 866 tisíc vozů, o 18,5 procenta víc než předloni. Důvodem je růst odbytu na klíčových trzích, na největším trhu v Německu o 17,6 procenta. Mezi modely se nejvíce zvedly prodeje plně elektrického modelu Enyaq, a to o 52,1 procenta.

Nejprodávanějším modelem zůstala podle firmy s nárůstem o 36 procent na 191 900 vozů Octavia, následují Kamiq a Kodiaq se 116 500, respektive 105 900 vozy.

Podle předsedy představenstva automobilky Klause Zellmera loni dosáhla automobilka působivých výsledků navzdory ekonomickým a tržním obtížím. „Rostoucí poptávka napříč našimi modelovými řadami nahrává naší strategii nabízet zákazníkům při přechodu k elektrické mobilitě možnost volby mezi spalovacím, čistě elektrickým a hybridním pohonem,“ uvedl Zellmer.

Hospodářské výsledky za loňský rok zatím automobilka neoznámila. Za prvních devět měsíců roku 2023 však zvýšila provozní zisk na 31,1 miliardy Kč, tržby stouply na 485,8 miliardy korun.

Autor: