Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Škoda Auto loni vyrobila téměř 900 tisíc aut, meziročně o čtrnáct procent víc

Škoda Auto v říjnu představila druhou generaci modelu Kodiaq. Novinkou je plug- -in hybridní verze s dojezdem na baterie 100 km. Kodiaq iV se k prvním zákazníkům dostane na konci prvního čtvrtletí příštího roku. Vůz se bude vyrábět ve východočeských Kvasinách. foto: ČTK

Škoda Auto v roce 2023 celosvětově vyrobila přes 888 tisíc vozů, o 108 tisíc víc než v předchozím roce. Víc než 780 tisíc vyrobených aut připadá na české závody automobilky v Mladé Boleslavi a Kvasinách, přes 52 tisíc vozů Škoda vyrobila v indických závodech. Pro vozy mateřského koncernu Volkswagen vyrobila Škoda Auto stovky tisíc bateriových systémů, motorů nebo převodovek.
  10:24

Síť závodů vyrábějících modely Škoda zahrnovala loni jedenáct výrobních míst. Loni v říjnu začala automobilka s přípravou na návrat výroby do Kazachstánu. V září vstoupila na vietnamský trh, kde letos dokončí výrobní linku. Automobilka o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nárůst výroby podle člena představenstva Škody pro výrobu a logistiku Andrease Dicka dokazuje schopnost automobilky přizpůsobit se dynamicky se měnícímu a geopoliticky náročnému prostředí. „Tento úspěch odráží náš závazek vůči zákazníkům, značce Škoda a koncernu. Naše nedávné vstupy na nové trhy a přidání lokálních výrobních závodů představují klíčové kroky v rozšiřování našich globálních výrobních kapacit.“

Ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila loni automobilka přibližně 556 tisíc vozů modelových řad Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq a Enyaq Coupé. Vzniklo tam rovněž přes 349 tisíc manuálních převodovek typů MQ100 a MQ200, 1,7 milionu náprav a téměř 470 tisíc motorů řady EA211, které se montují i do vozů ostatních koncernových značek.

Od roku 2022 se v Mladé Boleslavi vyrábějí také baterie pro plně elektrické vozy. Loni bylo vyrobeno na 167 tisíc bateriových systémů pro plně elektrické vozy na platformě MEB a na 148 tisíc bateriových systému pro vozy s plug-in hybridním pohonem.

V závodě v Kvasinách vyrobila automobilka 225 tisíc vozů Karoq, Kodiaq, Superb a Superb iV. V závodě ve Vrchlabí vzniklo 686 tisíc automatických převodovek DQ200 s přímým řazením, které se montují do modelů české automobilky i do vozů dalších koncernových značek.

V závodě v Bratislavě loni vyrobila Škoda přes 36 tisíc SUV Karoq a prvních několik set vozů modelu Superb nové generace. Přesunem výroby modelu Superb do Bratislavy uvolní automobilka v kvasinském závodě od letošního léta kapacitu pro výrobu vozů Octavia.

Ve čtyřech čínských závodech ve městech Čchang-ša, Nan-ťing, Ning-po a I-čeng vyprodukovala automobilka zhruba 18.500 vozů. V indických provozech v Púně a Aurangábádu to bylo přes 52 tisíc vozů Kushaq, Slavia, Octavia, Kodiaq a Superb.

V ukrajinském závodě Eurocar v Solomonovu loni zkompletovali 2580 aut značky Škoda ve formě takzvaného SKD, tedy částečně rozložených sad dovážených z českých výrobních závodů.

Škoda celosvětově zaměstnává přes 40 tisíc lidí. V současnosti nabízí zákazníkům jedenáct modelových řad: Fabia, Scala, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq, Enyaq, Enyaq Coupé, Slavia a Kushaq. Letos na trh uvede nový plně elektrický model Elroq.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč