Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Škoda Auto si v Rusku žije nad poměry. Táhne ji nová Octavia

Ekonomika

  16:00
MLADÁ BOLESLAV - Zatímco světové značky hlásí z Ruska propady v desítkách procent, Škoda Auto ztrácí oproti loňsku jen mírně. A kvůli ztrápené konkurenci posiluje v Putinově zemi i svůj tržní podíl. Analytici i zástupci automobilky se shodují, že ruskou ofenzivu táhne hlavně úspěch nové Octavie.

Nová Škoda Octavia RS je podle automibilky nejrychlejší Otavia všech dob. foto: Škoda auto

Oproti jiným značkám – třeba mateřskému Volkswagenu – si Škoda Auto žije v Rusku překvapivě nad poměry. V září na tamním trhu prodala 7 300 aut, což je o pět procent míň než loni. Jenže i tato ztráta je pro českou automobilku vlastně výhrou.

Svůj podíl na ruském trhu posílila na 4,3 procenta, což je téměř o procento víc než loni. Pro srovnání: ruské prodeje aut se v září meziročně propadly o dvacet procent.

„Statistiky jsou zkreslené tím, že Škoda nedávno uvedla na trh nové modely. Její prodeje v Rusku táhne hlavně nová Octavia. Myslím si, že firma dlouhodobě nevydrží jít proti trendu ruského trhu,“ říká k úspěchu Škody analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

PSALI JSME:

Rusové nakupují auta míň zejména kvůli dopadům západních sankcí na jejich ekonomiku. Ta se projevuje mimo jiné oslabeným rublem.

„Nová auta jsou tak pro Rusy dražší. Platí to i pro vozy vyráběné světovými automobilkami přímo v Rusku, protože řada dílů se dováží ze zahraničí,“ vysvětluje analytik Šimara.

Pro mladoboleslavskou Škodu Auto je Rusko třetím nejdůležitějším trhem na světě. I proto tam auta přímo vyrábí – linky má ve městech Kaluga a Nižnij Novgorod. I to může hrát při volbě ruských zákazníků určitou roli.

“Rusové dávají v této vypjaté době přednost nákupu zboží vyrobeného v jejich zemi a možná Škodu vnímají jako aspoň částečně ruský výrobek,” míní hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Automobilka Škoda Auto zveřejnila první fotografie třetí generace svého modelu...
Nová Škoda Octavia RS.
Nová Škoda Octavia RS je podle automibilky nejrychlejší Otavia všech dob.
Nová Škoda Octavia RS je podle automibilky nejrychlejší Otavia všech dob.

I samotní zástupci automobilky ale pragmaticky připouštějí, že za úspěchy stojí především omlazená modelová nabídka. Škoda Auto loni uvedla do prodeje třetí generaci Octavie a přepracované modely Superb a Yeti. Letos na jaře jsme pak přidala Rapid.

Jednoznačně největší úspěch má nejnovější Škoda Octavia.

„V Rusku se vyrábí od loňského roku v Nižném Novgorodu. Na tamním trhu je to pro nás klíčový model. Za prvních devět měsíců letošního roku tvořily prodeje Octavie zhruba 40 procent,“ vypočítává Tomáš Kubík z tiskového oddělení Škody.

Autor: