Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpátky ke strojům: Škoda Auto v pondělí obnoví výrobu v Rusku

Ekonomika

  6:32
MLADÁ BOLESLAV - Továrny v ruské Kaluze a Nižném Novgorodu začnou v pondělí znovu vyrábět auta s okřídleným šípem. Škodě Auto podle informací Lidovek.cz skončí dvoutýdenní vynucená pauza kvůli nepříznivé situaci na tamním automobilovém trhu. O dalších odstávkách nechce firma spekulovat.

Výroba modelu Superb v Kvasinách. foto: Škoda Auto

Pro mladoboleslavskou automobilku je Rusko třetím největším odbytištěm, ročně tam dodává na sto tisíc aut. Nyní ale doplatila na zhoršující se prodeje mateřského koncernu Volkswagen, které znamenaly dočasné uzavření dvou závodů, v nichž vyrábí i Škoda Auto.

Nyní vynucená pauza, zahájená 8. září, skončí. „Výrobu opět zahájíme v pondělí 22. září. Momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by neměla začít podle plánu,“ řekl Lidovkám.cz mluvčí Škody Auto Tomáš Kubík.

PSALI JSME:

Zaměstnanci měli volno v obou závodech – Kaluze (výroba modelů Superb, Fabia a Rapid) a Nižném Novgorodu (Octavia a Yeti). Obě továrny jsou logisticky propojené, proto bylo nutné přerušit výrobu naráz.

České automobilce v srpnu klesly ruské prodeje o 4,6 procenta na 6 800 vozů. Nicméně kvůli mnohem výraznějším propadům ostatních výrobců Škodovce paradoxně vzrostl tržní podíl na víc než čtyři procenta.

Další odstávky? Jen spekulace

Pro srovnání: Volkswagen si v srpnu oproti loňsku pohoršil o téměř 23 procent. I proto je těžké odhadovat, zda ve společných továrnách se Škodou bude docházet v nejbližší době k dalším odstávkám.

Volkswagen Sharan

„Nemůžeme mluvit za Volkswagen, ale z toho, co jsem viděl, se jedná čistě o spekulace médií. Volkswagen nic takového nekomunikoval, ani nepotvrdil,“ říká Tomáš Kubík ze Škody Auto. Německá média psala v minulém týdnu například o tom, že se výrobní plán Volkswagenu v továrně Kaluga pro tento rok snížil ze 150 na 120 tisíc aut.

Jak se odstávka (případně další pauzy) dotknou přímo výrobních čísel škodovek, nechce firma v tuto chvíli komentovat.

Problémy hlásí i Opel

Napjatá situace v Rusku kvůli ukrajinskému konfliktu a mezinárodním sankcím se výrazně podepisuje na tamním automobilovém trhu. Lidé jsou opatrnější a nová auta nakupují výrazně míň. Ve srovnání s loňskem v srpnu o celou čtvrtinu.

Navíc Volkswagen není jediným významným koncernem, který v Rusku musel přerušit výrobu. V úterý oznámila podobný krok další evropská automobilka Opel.

V součtu za měsíce srpen, září a říjen bude v tamních továrnách vyrábět pouhých šestnáct dnů a zhruba pěti stovkám lidí nabídne odstupné za dobrovolný odchod z firmy. „Rusko bylo v loňském roce naším třetím největším trhem po Británii a Německu. Nyní se nachází v těžkých turbulencích" upozornil šéf Opelu Karl-Thomas Neumann.

Autor: