Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Škoda bude testovat motory v centru na pilířích. Stálo víc než miliardu

Ekonomika

  15:06
MLADÁ BOLESLAV - Automobilka Škoda Auto otevřela v Mladé Boleslavi otevřela centrum pro vývoj a testování agregátů za 1,2 miliardy korun. V centru vzniklo 21 nových zkušebních stanic pro testování motorů a komponentů, výstavba trvala téměř dva roky.

Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. foto: MAFRA – Radek Kalhous

Nové motorové centrum Škody Auto vzniklo ve stávajícím areálu technického a vývojového centra v Mladé Boleslavi-Česaně. Pracovat v něm bude asi 300 lidí, většinou z řad stávajícího personálu.

Vzhledem k tomu, že se stavělo v záplavové zóně, musela firma projekt přizpůsobit, stavba například stojí na pilířích.

VÍCE O ŠKODĚ AUTO:

Škoda Auto je jedinou automobilkou, která v Česku automobily nejen vyrábí, ale také vyvíjí. Od roku 1991 investovala v zemi víc než 280 miliard korun. Všechny vozy vyvíjí v Mladé Boleslavi, tedy jak vozy pro tuzemskou výrobu, tak auta, která sjíždí z linek v zahraničních závodech.

Nyní se automobilka v rámci koncernu podílí na vývoji brzd, převodovek, motorů a komponent. Vedle testování nových motorů připravovaných pro sériovou výrobu bude v novém centru možné provádět i náročné dynamické testy, využívat je bude například tým Škoda Motosport.

Agregáty se budou testovat také pro nejrůznější zahraniční trhy a pro různé druhy paliv. Nyní se zde vyvíjí všechny druhy benzinových motorů, podle vedoucího vývoje agregátů Martina Hrdličky se bude v centru vyvíjet také turbo motor 1,0 TSI.

Autoři: ,