Neděle 8. září 2024, svátek má Mariana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hamé, Škoda... 10 českých firem, které doplácejí na protiruské sankce

Evropa

  6:00
PRAHA/MOSKVA - České firmy přijdou kvůli ukrajinské krizi nejvýš o stovky milionů, spočítala Hospodářská komora. Lidovky.cz sestavily žebříček podniků, které do Ruska vyváží podstatnou část svého zboží a sankce – západní i ruské – se jich můžou nepříjemně dotknout.

Zpracování a šlapání zelí ve firmě Hamé v Kunovicích. foto: MF DNES-Dalibor Glück

Ve světě je to Volkswagen, McDonald´s či Adidas. Server CNN Money sestavil minulý týden žebříček globálních firem, jichž se zatím nejvíc dotkly přímé i nepřímé důsledky hospodářských sankcí namířených proti Rusku.

Přestože Putinova země je v podílu českého vývozu až desátá s necelými čtyřmi procenty, některé podniky už kvůli důsledkům západních sankcí - či ruského potravinového embarga - musely omezit výrobu. To je třeba případ mlékárenského podniku Madeta.

Lidovky.cz přináší desítku českých firem z různých odvětví, které můžou současnou politicko-vojenskou krizi nepříjemně pocítit.

1. Hamé

Paštiky, přesnídávky či masové konzervy od moravské firmy našly v Rusku dobrý odbyt. Letos mělo Hamé v plánu na tomto trhu utržit zhruba 900 milionů korun – to však bude velmi těžký úkol.

Výhodou Hamé je, že má v zemi už deset let výrobní podnik, který pokrývá 85 procent ruského odbytu. Zbytek firma dovážela. Nyní na zákaz dodávek potravin zkouší reagovat rozšířením tamní výroby. Šéf Hamé Martin Štrupl se nechal už dříve slyšet, že bude od EU či českého státu žádat odškodnění.

2. Česká rafinérská

Majitel České rafinérské, polský PKN Orlen, odebírá ropu od ruského státního dodavatele Rosněft. Kontrakt mají podepsaný na tři roky. Problém je v tom, že Rosněft je uvedený na amerických i evropských sankčních seznamech.

Česká rafinérská zpracovává ropu ve dvou rafinériích, v Kralupech a Litvínově, a zastavení dodávek od Rosněfti pro ni může být velmi zásadní. Čeští zástupci firmy ale toto riziko zatím nepřipouštějí.

PSALI JSME:

3. LOM Praha

Státní společnost, která se zabývá opravami vrtulníků a letadel, se právem bojí o svůj ruský byznys. LOM Praha svůj miliardový roční obrat významně opírá o zakázky právě pro tuto zemi. Na základě mezivládní dohody se stará například o vrtulníky MI.

Kontrakt zatím platí, ale problémem pro servis může být hlavně přísun potřebných náhradních dílů z Ruska.

4. Madeta

Tradiční sýr roquefort - ilustrační foto.

Do Ruska dovážela Madeta 60 tun nivy měsíčně, český trh pro srovnání uspokojí dvaceti tunami. Pro pobočku v Českém Krumlově, kde firma nivu vyrábí, znamenal výpadek kvůli ruskému potravinovému embargu omezení výroby – na tři či čtyři dny v týdnu.

Do počtu zaměstnanců zatím manažeři Madeta nesáhli. Letos plánovala firma dodat do Ruska zboží za 200 milionů korun. Existenční to však pro jihočeský podnik není, její celkové příjmy činí zhruba pět miliard korun ročně.

5. První brněnské strojírny

S ruským leteckým průmyslem je spjatá i společnost První brněnské strojírny sídlící ve Velké Bíteši. Vyrábí totiž mimo jiné motory pro malá letadla a vrtulníky. Manažeři firmy mají dvě obavy: první souvisí se sankcemi Západu. Týkají se totiž takzvaného zboží dvojího užití určeného především k civilním účelům, ale které lze použít i pro potřeby vojska.

Další potíží můžou být úvahy nejvyšších ruských představitelů, kteří plánují vyvíjet vlastní motory pro malá letadla. Už na konci roku chtějí Rusové rozjet certifikaci a výrobu. Pro PBS je Putinova země největším zákazníkem, ztráta tohoto trhu by znamenala výpadek desítek až stovek milionů korun ročně.

ČTĚTE TAKÉ:

6. Sigma Group

Firma se zaměřuje na čerpací techniku pro petrochemické podniky, hutě či doly. Případná ztráta ruského trhu by pro Sigmu Group znamenala snížení výroby o čtvrtinu. Manažeři firmy se obávají hlavně toho, že ruští podnikatelé budou méně investovat a tím pádem ubude i zakázek pro Sigmu.

7. Škoda Auto

Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách.

České automobilce se zatím v Rusku daří. Lidé tam letos v červenci dokonce koupili bezmála o čtyři procenta víc škodovek než loni. Její lidé ale zůstávají ostražití. Ruské úřady totiž uvažují o částečném či úplném zákazu dovozu aut.

Tato hrozba se týká pětiny „ruských“ škodovek, zbytek totiž Škoda Auto vyrábí v Nižném Novgorodu a Kaluze. O možných důsledcích ekonomických omezení zatím nechce managenent spekulovat. Vývoj v Rusku sleduje i společnost Hyundai, která vyrábí auta v Nošovicích.

8. Alta

Brněnský podnik dodává pro ruské podniky za stovky milionů eur. Jde o modernizace závodů či dodávky výrobních linek.

Alta má problém zejména kvůli vývozu pro Uralvagonzavod, kde se vyrábí kromě vagónů i vojenská technika. Právě proto je tento podnik na americkém i evropském sankčním seznamu.

VÍCE O SANKCÍCH:

9. Škoda JS

Dodavatele jaderných technologií Škodu JS vlastní nizozemská strojírenská společnost OMZ. Tu zase ovládá ruská Gazprombank, která je jak na amerických, tak evropských sankčních seznamech. Plzeňská společnost zatím tvrdí, že ji jako českou firmu nemůžou tyto vlastnické vazby poškodit.

10. Papcel

Litovelská společnost byla v březnu tohoto roku jednou z prvních, která přiznala, že ji napětí mezi Ruskem a Ukrajinou poškodí.

Podnik vyrábějící stroje pro papírenský průmysl sice nemá potíž se sankcemi, ale trápí ho obecný pokles poptávky na jeho východních trzích. Propad odhadují jeho manažeři na třetinu tržeb.

Autor:

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...