Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Škoda Transportation zvýšila čistý zisk o 30 procent, tržby stagnovaly

Ekonomika

  10:59
PLZEŇ - Strojírenská skupina Škoda Transportation zvýšila meziročně čistý zisk o 30 procent na 327 milionů korun. Tržby výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů a vozů metra se zvedly o jedno procento na loňských 11,78 miliardy korun.

Bateriová tramvaj ForCity ze Škody Transportation určená pro turecké město Konya. foto: Škoda Transportation

Konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním naopak klesl meziročně na polovinu a dosáhl hodnoty necelých 268 milionů korun. Jde o auditované a konsolidované hospodářské výsledky podle mezinárodních účetních standardů IFRS, které firma zveřejnila v obchodním rejstříku.

„Výrazný nárůst tržeb zajistily zejména trolejbusy a lokomotivy a příměstské jednotky, výrazný pokles byl naopak u tržeb za tramvaje, elektrickou výzbroj, trakční motory a metro,“ uvedla firma ve výroční zprávě. Firma loni vyvezla 53 procent produkce do Finska, Lotyšska, Německa, Ruska, Slovenska, Turecka, Itálie, Polska, Čína a USA. Export meziročně klesl o 13 procent.

Počet vyrobených trolejbusů a elektrobusů se meziročně téměř zdvojnásobil, sumu ale podnik neuvedl. Skupina je dodala například do Budapešti, Vilniusu, Žiliny, rumunského Galati, bulharského Plevenu, ale také například do Ostravy, Plzně a Českých Budějovic,“ uvedl předseda představenstva Petr Brzezina.

Skupina loni dokončila dodávku unikátních bateriových tramvají do tureckého Eskişehiru, pokračovala ve výrobě tramvají ForCity pro Prahu, dále pro Saskou Kamenici (Chemnitz) a Helsinky a vlakových souprav včetně lokomotiv pro německé dráhy Deutsche Bahn. Firma také dodala soupravy metra do Petrohradu a předala Českým drahám devět jednotek RegioPanter.

Škodovka podle Brzeziny loni uzavřela několik velkých kontraktů. Jde hlavně o 80 tramvají pro aglomeraci Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. Součástí je opce na dalších 34 vozidel, celková hodnota kontraktu včetně opcí činí téměř deset miliard korun.

Skupina loni dále dohodla dodávky tramvají do Finska, Ostravy a Plzně, elektrických jednotek pro slovenské státní železnice a v konsorciu se Siemensem pak vyrobí osobní vozy pro ČD.

Skupina Škoda Transportation, která dala loni do podpory výzkumu a vývoje 1,115 miliardy korun (meziročně o 15 procent více), se loni stala stoprocentním vlastníkem jediného skandinávského výrobce kolejových vozidel - finské společnosti Transtech Oy. Škodovka ho podle výroční zprávy během tří let restrukturalizovala a stabilizovala, získala nové zakázky a zvýšila počet zaměstnanců.

Škodu Transportation ovládla stoprocentně loni v dubnu skupina PPF. Letos v únoru od ní desetiprocentní podíl odkoupil jeden z původních akcionářů Škodovky Michal Korecký, člen dozorčí rady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!