Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Skupina J&T dohodla smír s čínskou CITIC Group. Tvrdík nejspíš míří zpět do CEFC

Ekonomika

  9:18aktualizováno  13:43
PRAHA - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T. Skupina podle něj postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC. Dohodu se CITIC Group o prodeji pohledávek oznámila J&T v pátek ráno.

Tweet zveřejněný ve středu 23. května v noci. Na snímku jsou spolumajitelé skupiny J&T Patrik Tkáč (vlevo) a Dušan Palcr (vpravo), které objímá odvolaný člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík. foto: Repro Twitter Jaroslava Tvrdíka

Psali jsme o CEFC:

Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, kterou ovládá CITIC, odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC a Rainbow Wisdom zároveň získá 9,9 procenta v J&T Finance Group. „V průběhu dne budou vyplaceny půjčky CEFC China u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Z CEFC bude dnes odvolán ‚krizový‘ management J&T,“ napsal ráno místopředseda představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitter.

Také kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář sdělil, že v průběhu dnešního dne budou vyplaceny půjčky CEFC u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolán management, který tam dosadila J&T, dodal Mynář. 

Soudí, že „částečné peripetie“ na obou stranách zavinili právníci a je rád, že mnohatýdenní úsilí o převzetí pohledávek bylo dnes završeno. „To znamená, že s definitivní platností společnost CITIC Group převzala všechny aktivita společnosti CEFC Europe,“ uvedl Mynář. V dalším kroku se podle něj domlouvá hlubší spolupráce CITIC Group v České republice, tedy další plánované investice.

Zástupci J&T a CITIC se dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem v tomto směru bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group a CEFC Europe.

CEFC dluží skupině J&T 11,5 miliardy Kč. J&T minulý týden převzala její aktivity v Česku, protože dluhy Číňané podle J&T nezaplatili v termínu. CEFC označila změny v CEFC Europe za pokus J&T o nepřátelské převzetí firmy a jejích aktiv v ČR. J&T ke změnám podle svého vyjádření přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv. Čínský státní konglomerát CITIC Group má v CEFC Europe podíl 49 procent.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. Dále je vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

Tvrdík: Oslava zítra výhrou v Teplicích

Velmi dobrou náladu měl v pátek ráno i šéf CEFC Europe a zároveň předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.

Ten si přeje, aby zpráva o odvolání krizového managementu J&T z CEFC Europe namotivovala fotbalisty Slavie před sobotním závěrečným zápasem letošního ročníku HET ligy v Teplicích.

25.května 2018 v 09:00, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 09:44

CITIC a J&T se dohodly strategicke spolupraci. Probihaji platby a uvolnovani zastav. V prubehu dne budou vyplaceny vsechny pujcky CEFC China u J&T a uvolneny veskere zastavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolan “krizovy” management J&t. Oslava zitra vyhrou v Teplicich :-)

K jistotě druhého místa a tím postupu do 3. předkola Ligy mistrů Slavia potřebuje na severu Čech bodovat. „Oslava zítra výhrou v Teplicích,“ navnadil Tvrdík slávistické fanoušky na svém twitterovém účtu.

Problémy CEFC vypluly na povrch po únorovém zatčení jejího šéfa

16. února - V Číně byl zatčen šéf společnosti CEFC China Energy a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming. Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. O zatčení a vyšetřování šéfa firmy kvůli podezření z ekonomické kriminality agentury informovaly 1. března. Poté vyšlo najevo, že se CEFC potýká s finančními problémy.

17. března - Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení Jie Ťien-minga.

19. března - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili Mynářovi, že Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy.

- Zástupci evropské pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB, a že 49 procent v CEFC Europe získá společnost CITIC Group vlastněná čínským státem.

27. března - Agentura Bloomberg oznámila, že CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard Kč). Do plánovaného prodeje jsou zařazeny také nemovitosti v Česku. Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář však ČTK sdělil, že prodej se nemovitostí vlastněných CEFC v Česku nedotkne.

3. dubna - Čínská rozvojová banka (CDB) jednala s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy a snažila se je přesvědčit, aby na tento podnik nepodávali žaloby a nestahovali své úvěry.

18. dubna - Manažeři čínské státní firmy CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem.

25. dubna - Zástupce ředitele divize CEFC pro mezinárodní výzkum Čuang Ťien-čung oznámil, že CEFC možná propustí polovinu ze svých 30.000 zaměstnanců.

4. května - Agentura Bloomberg oznámila, že CEFC již dva měsíce nevyplácí mzdy zaměstnancům a nabízí jim odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru.

17. května - Mluvčí J&T Private Investments (JTPI) Petr Málek oznámil, že CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči JTPI, která proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně jeho místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). J&T uvedla, že ke změnám přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv.

- Tvrdík na twitteru uvedl, že CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a připsala na něj 475 milionů eur. "J&T byla o připravenosti firmy v pátek (18. května) do 14:00, tedy v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China před svým rozhodnutím informována," napsal. J&T podle něho bezdůvodně odmítá peníze přijmout.

18. května - CEFC China oznámila, že považuje převzetí CEFC Group (Europe) Company a jejích aktiv v Česku skupinou J&T za nepřátelské a je připravena podniknout právní kroky. Napsala to v prohlášení, které ale z jejího webu večer zmizelo a nahradilo vyjádření J&T ze 17. května.

- Spolumajitel J&T Patrik Tkáč na twitteru uvedl, že místo placení Tvrdík podal 40 předběžných opatření. Podle Tkáče je skupina připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe a "odevzdat klíče".

19. května - Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu nezaplatila dluh za CEFC Europe. Zabránily tomu podle něj ale kroky J&T ze 17. května.

21. května - Podle Hospodářských novin skupina J&T převzala vedení v některých dceřiných firmách CEFC Europe.

- Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou CEFC China Energy, nesplatila v termínu dluhopisy za 2,09 miliardy jüanů (7,1 miliardy Kč).

25. května - Skupina J&T uzavřela dohodu s čínskou CITIC Group, která odkoupí pohledávky J&T za CEFC. Firma ovládaná CITIC získá 9,9 procenta J&T Finance Group.

Autoři: ,