Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Slavia se brání: Pokus o převzetí CEFC se nás netýká, fungujeme normálně

Sport

  11:30
PRAHA - Čtvrteční pokus společnosti J&T o převzetí CEFC Europe se fotbalové Slavie Praha, kterou čínská firma vlastní, nijak nedotýká. Klub podle svého mluvčího funguje normálně a připravuje se na sobotní domácí ligový zápas s Jabloncem. Pro Ligovou fotbalovou asociaci (LFA), která řídí profesionální soutěže, snaha o převzetí aktiv CEFC zatím není tématem.

Fotbalová Slavia funguje podle vyjádření klubu i přes pokus o převzetí vedení CEFC normálně. foto: ČTK

Co bude se Slavií pod vedením ‚sparťana‘? Zboří jí stadion nebo vnutí Stramaccioniho?

„Slavia normálně funguje. Připravujeme se na důležitý sobotní zápas a závěr sezony. Situace se nás nijak nedotýká,“ řekl ČTK tiskový mluvčí Slavie Michal Býček.

Číňané koupili pražský klub v září 2015 a postupně v něm získali absolutní většinu akcií. Předsedou představenstva Slavie je Jaroslav Tvrdík, kterého J&T na základě čtvrtečních kroků odvolala z představenstva CEFC Europe.

Bankovní společnost J&T Private Investments (JTPI) se ve čtvrtek pokusila převzít CEFC Europe kvůli včas neuhrazeným pohledávkám ve výši 450 milionů eur (11,5 miliardy korun). 

JTPI vedle Tvrdíka odvolala celé představenstvo firmy a dosadila krizový management. Novými členy představenstva se podle J&T stali Peter Kubík a Dušan Palcr, který je přitom předsedou dozorčí rady v klubu slávistického rivala Sparty.

CEFC China pokus o nepřátelské převzetí CEFC Europe odmítla. Neuznala odvolání a jmenování nového představenstva a je připravena podniknout proti společnosti J&T právní kroky.

Čínská firma tvrdí, že termín pro zaplacení byl až dnes a peníze jsou podle ní připravené. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent.

Finále českého fotbalového poháru MOL Cup: Slavia Praha - FK Jablonec. Hráči...
Finále českého fotbalového poháru MOL Cup: Slavia Praha - FK Jablonec. Slavící...

Fotbalového dění se kauza zatím nijak výrazněji nedotýká. I když by mohla po čtvrtečních událostech hrozit možnost, že dva ligové kluby budou mít stejného majitele, což předpisy UEFA nedovolují. Spartu totiž vlastní právě společnost J&T.

Stejně jako ve Slavii je klid i v LFA, která řídí ligu. Pro asociaci zatím není kauza CEFC tématem, jelikož nemá dostatek informací. Mluvčí asociace Štěpán Hanuš ČTK řekl, že LFA momentálně nebude situaci komentovat. 

Vedle Slavie vlastní CEFC také stadion v Edenu i mimosportovní objekty, například budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo administrativní komplex Florentinum.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...