Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanova podzimní cesta do Číny platí, sdělil Hrad. Jinak k potížím CEFC mlčí

Česko

  13:06
PRAHA - „Ano,“ vyjádřil se Pražský hrad v krátkosti k otázce, zda prezident Miloš Zeman i přes aktuální kauzu kolem CEFC zamíří na podzim do Číny. Coby velký příznivce čínských investic v Česku tedy své plány na podzim kvůli současným otřesům ve společnosti měnit nebude. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. dubna 2018 při návštěvě Slovenska na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách na tiskové konferenci se svým slovenským ko ... foto: ČTK

Zatímco si spolumajitel a zakladatel firmy J&T Patrik Tkáč s odvolaným místopředsedou představenstva „evropské“ CEFC JaroslavemTvrdíkem vyměňují před zraky uživatelů sociální sítě Twitter neformálně laděné ostré vzkazy, prezident Miloš Zeman zvolil taktiku úkrytu. 

Hrad již během pátku avizoval, že se k aktuální situaci nebude vyjadřovat. A svůj slib beze zbytku naplnil. „Žádný komentář nebudeme poskytovat,“ odrazil dotaz serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Explicitně ani nesdělil, zda je Jie Ťien-ming, který je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a který podle vedení CEFC odejde z čela firmy, stále Zemanovým poradcem. 

Prezident Miloš Zemanse při návštěvě Polska setkal na úřadu vlády ve Varšavě s...
Prezident Miloš Zeman při jmenování nového náčelníka generálního štábu.

„Viz vyjádření v uplynulých týdnech,“ napsal v krátkosti Ovčáček v sms zprávě. Konkrétní odpověď zato uvedl v reakci na otázku, zda se Zeman stále - navzdory otřesům v společnosti CEFC  - chystá navštívit Čínu. Ovčáčkovo „ano“ však zaznělo bez dalších podrobností o cestě.

Na konci března si přitom Zeman ještě nepřipouštěl výrazné komplikace na lince Čína-Česko, kterou tehdy ovlivnila informace o vyšetřování jeho poradce a šéfa skupiny CEFC Jie Ťien-minga.

Psali jsme o CEFC:

Je potřeba připomenout, že Zeman tehdy poslal své poradce Vratislava Mynáře, Martina Nejedlého a v neposlední řadě Jaroslava Tvrdíka do Číny - za peníze prezidentské kanceláře, jak později sdělil - s plánem zjistit, „zda má společnost nadále zájem investovat v České republice“.

Ačkoli byl nyní Tvrdík odvolaný z pozice místopředsedy představenstva evropské CEFC, což on sám zpochybňuje, Zeman se nechce vyjadřovat.

V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes na napjatou situaci v CEFC na konci března reagoval slovy: „Je to záležitost čínských institucí a nikoli moje. Já se vůbec nechci vměšovat do čínských vnitřních záležitostí. Byl jsem informován, že tento muž  (Jie Ťien-ming - pozn. red.) opustil vedení CEFC, a důvod, proč jsem poslal do Číny své tři emisary, se týkal toho, aby zjistili, zda CEFC bude i nadále vlajkovou lodí čínských investic v České republice“. 

Prezidentovi se prý dostalo ujištění, že ano. „Ale co více, CEFC Europe bude posíleno čtyřiceti devíti procenty minoritního podílu státní firmou CITIC Group. Což je jedna z nejvýraznějších firem na světě. Nu, a já doufám, že to pomůže čínské expanzi,“ prohlásil tehdy. 

V rozhovoru pak Zeman vyzdvihoval například fotbalový klub Slavia jako „krásný příklad“, který ukazuje, že sportovní klub, „který byl dole, se díky čínským investicím dostal až na mistra ligy“. Vyslovil také přání, aby „došlo k dalším Slaviím v české ekonomice“.

Čínská CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovu Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat