Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Neosvobodili nás jen Sověti a Američani. Loupeže, vraždy či znásilňování byly běžné, říká historik

Příliš divoké osvobození. Tank Rudé armády projíždí pražskými ulicemi. Snímek pochází z 9. května 1945. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Československo neosvobodila jen vojska SSSR a USA. Zapomíná se na další spojenecké jednotky, říká historik Vojenského historického ústavu Jindřich Marek. V rozhovoru pro Lidovky.cz hovoří o některých mýtech a málo známých skutečnostech z konce války.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Je v dnešní době vlastně možné ještě najít na období osvobozování Československa něco, co bychom nevěděli, co nebylo ještě popsáno?
Ano, a dalo by se to rozdělit na dvě části. Jedna znamená chybějící archivy, které by například lépe osvětlily operační činnost německých jednotek, jejich ústup a další detaily. Buď byly na konci války zničeny, nebo skončily v sovětských či amerických archivech. V případě amerických jsou sice dostupné, před napadením Ukrajiny bylo teoreticky možné navštívit i ruské.

Problém ale je, že často nejsou stále inventarizovány. I dlouhodobý pobyt v těchto archivech by byl proto hledáním jehly v kupce sena. Zde nám tak uniká plno zajímavých detailů. A v případě rumunské královské armády, na kterou se často zapomíná a která se významně podílela na osvobození tehdejšího Československa, velkou roli hraje i jazykový problém.

Druhou část tvoří dokumenty, které nebyly dříve využívány a citovány. A právě díky nim můžeme konečně začít bořit různé nesmyslné mýty, které kolem května 1945 stále existují.

Lidovky.cz: Jaké máte na mysli?
Jsou to jednak ty zatuhlé, vzniklé za 40 let komunistického režimu, které se teď u nás opět masově objevují. Stále mnoha lidem vadí, že naše země je opět součástí západní Evropy. V internetových diskusích jsou všichni chytří, ale přitom používají argumenty husákovské, normalizační historiografie. Ale pak jsou tu i mýty nové, vzniklé z nadšení 90. let. Pro ně je charakteristická zkratkovitost, tak příznačná pro dnešní dobu.

Stále je tedy co objevovat a napravovat. O historii dnes na internetu však píše každý, často úplné nesmysly, ať zleva, nebo zprava. Historik v tom výkladu novodobých dějin hraje bohužel často druhořadou roli.

Lidovky.cz: Když se tedy zastavíme u starších mýtů, o jaké především jde?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!