Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Slavný hotel Thermal na čtvrt roku zavře. Budova se zmodernizuje, vznikne i evakuační výtah

Ekonomika

  5:00
Karlovy Vary - Stát zahájil rozsáhlou modernizaci svého karlovarského hotelu. Významná dominanta lázeňského města v brutalistním slohu, která se má i příští léto stát tradiční kulisou mezinárodního filmového festivalu, bude po Novém roce nejméně na čtvrt roku uzavřena.

Karlovarský komplex hotelu Thermal foto: ČTK

Rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal začne příští rok po festivalu

Stát tento měsíc konečně zahájil první etapu v srpnu oznámené modernizace hotelu Thermal v Karlových Varech. Symbol filmového festivalu a karlovarskou dominantu ve stylu brutalismu, navrženou do nejmenších detailů v 70. letech manželskou dvojicí architektů Machoninových, čeká rekonstrukce za 470 milionů korun. Za další desítky milionů bude opravený zdevastovaný bazén v sousedství.

Ministerstvo financí jako jediný akcionář hotelové společnosti Thermal F chce mít kompletně hotovo do poloviny roku 2021.

Hotovo měsíc před festivalem? Resort už potvrdil, že hotel během modernizace uzavře v období od ledna do konce března příštího roku svůj provoz. „Začátkem listopadu byly zahájeny přípravné práce v hotelové části tak, aby během plánované odstávky mohly být realizovány technologické modernizace a bylo docíleno zvýšení komfortu hotelových hostů,“ uvedla pro LN Šárka Pavlasová z tiskového oddělení ministerstva.

Pohled na bazénový komplex Thermal z pokoje ve 14. patře hotelu - představení plánu modernizace hotelu Thermal a jeho bazénového komplexu a prezentace vzorových rekonstruovaných pokojů

Hotel Thermal v Karlových Varech.

Šestnáctipatrový Thermal, postavený před více než 40 lety jako centrum Mezinárodního filmového festivalu, už dávno neodpovídá vysokým standardům současných hotelových služeb. Kromě modernizace pokojů je třeba také instalovat klimatizaci, stoupačky v hotelové věži, systém měření a regulace, zvýšit požární bezpečnost, vybudovat nové rozvody elektřiny i dat, televizní antény, snížit energetickou náročnosti provozu... Naplánována je i stavba chráněné únikové cesty a evakuačního výtahu.

„Všechno je to směřováno tak, abychom byli řádově měsíc před festivalem hotovi se všemi podstatnými pracemi. Proběhne festival a pak se budeme zabývat zbylou částí modernizace,“ popsal postup ředitel hotelu Vladimír Novák.

Termín dokončení rekonstrukce bude ovšem dodržen, jen pokud nenastanou nějaké nečekané komplikace. Například odborníci na průzkum a sanaci azbestových materiálů, používaných zejména v 70. a 80. letech prakticky všude jako nejúčinnější protipožární ochrana staveb, se obávají, že azbest je i v objektu Thermalu.

Azbestový strašák

„Azbest, respektive jeho vlákna, jsou vysoce účinné protipožární materiály a v době stavby hotelu se u nás v podstatě nic jiného nepoužívalo. Bylo by zvláštní, kdyby Thermal byl výjimkou,“ uvedla pro LN Zoja Guschlová, v Česku jediný registrovaný znalec se specializací na azbest.

Při manipulaci s tímto materiálem se okamžitě uvolňují do okolí mikroskopická vlákna, která mohou způsobovat rakovinu a další vážná onemocnění. Právě proto podléhá sanace azbestových materiálů, například azbestocementových stoupaček, boletických panelů na fasádách a podobně přísným hygienickým pravidlům. Představuje to poměrně složitou byrokratickou a technologickou komplikaci, která stavební práce často prodlužuje.

I proto si investoři často nechávají ještě před začátkem rekonstrukcí nebo demolic starších objektů nejprve zpracovat odborný posudek na výskyt azbestových materiálů. Resort financí coby investor modernizace Thermalu však neuvedl, zda takový posudek byl v tomto případě zpracovaný. Podle Šárky Pavlasové z ministerstva nelze zcela vyloučit, že vzhledem k období výstavby hotelu Thermal byl při instalacích v některých částech hotelu použit materiál obsahující azbestová vlákna. Nicméně při modernizaci ubytovací části v minulosti a při doposud prováděných opravách či sondách prý nebyl v částech objektu, kde byly prováděny opravy, azbest v konstrukčních či izolačních prvcích nalezen.

Vizualizace rekonstrukce bazénového komplexu Thermal

Karlovy Vary, 30.8.2019,rekonstruované pokoje v LH Thermal

„Nepředpokládáme, že by se tento materiál měl v částech objektu, které jsou předmětem oprav a modernizace nyní vyskytovat. Pokud se přesto při samotné modernizaci tyto materiály zjistí, bude okamžitě zajištěno jejich odborné odstranění,“ ujišťuje resort.

Hostů je méně, hotel prodělává

Rekonstrukce hotelu vyjde podle dosavadních plánů na 470 milionů korun. Dalších 110 milionů dá stát do obnovy sousedního čtyři roky uzavřeného a chátrajícího bazénu a jeho přeměny na wellness centrum. Bazén pak nebude provozovat stát, ale soukromá firma Saunia, která na obnovu přispěje částkou 30 milionů korun.

Pohled na Thermal Hotel
Vizualizace rekonstrukce bazénového komplexu Thermal

Státní investice celkem za 580 milionů korun bude pokryta především z 300milionového navýšení základního kapitálu společnosti Thermal F a také dotací 113 milionů na snížení energetické náročnosti budovy. Zbytek částky má Thermal pokrýt vlastními zdroji a úvěry od Státního fondu životního prostředí.

Thermal, respektive státní společnost Thermal F, která hotel provozuje a bude ho provozovat i po rekonstrukci, žije především ze zahraniční klientely. Jenže počty hostů, kteří míří na Karlovarsko, klesají. Po více než čtyřmilionovém zisku v roce 2017 se loni hotel dostal do ztráty 9,7 milionu korun. Ovšem zejména kvůli požáru, který předloni silně poškodil lázeňskou část hotelu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!