Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Solární horečka končí, poslanci schválili snížení výkupních cen

Ekonomika

  8:00aktualizováno  10:44
PRAHA - Poslanci dnes dopoledne rozhodli o snížení výkupní ceny elektřiny vyrobené ze sluneční energie. ČEZ, E.ON a PRE na ně před jejich rozhodováním tlačili dopisem.

Ilustrační foto. foto: ČEZ

Vysoce lukrativní obchodování s elektřinou vyrobenou ze sluneční energie dnes doznalo výrazných změn. Poslanci odhlasovali změnu pravidel pro stanovování výkupních cen, které patří v Česku k nejvyšším v Evropě. Ceny od příštího roku klesnou.

Sněmovna schválila novelu, která Energetickému regulačnímu úřadu umožní v budoucnu zlevňovat výkupní ceny elektřiny ze slunce o více než pět procent. Tento krok má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Poslanci schválili vládní návrh v původní podobě bez jakýchkoli změn.

Hlasovali pro něj 169 poslanců ze všech stran. Novela nyní zamíří do Senátu. Úřad může nyní meziročně hýbat s výkupními cenami za elektřinu z obnovitelných zdrojů pro nová zařízení nejvýše o pět procent. Vláda navrhla, aby ERÚ mohl snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let.

Návrhy byly dva
Poslanci posuzovali dva návrhy na změnu výkupních cen. První, který byl nakonec přijat,  pochází z pera vlády a kalkuluje s tím, že by Energetický regulační úřad (ERÚ) získal pravomoc snížit libovolně výkupní ceny v okamžiku, kdy klesne doba návratnosti vstupních investic do solárních panelů a zařízení spojených s výrobou elektřiny ze sluneční energie.

ČEZ a spol píše:

"Snižte ceny solární energie"

Na rozdíl od sousedních států doposud Česká republika neupravila nadmíru příznivé podmínky pro investice do solární energetiky. Prudké zlevnění fotovoltaických technologií srazilo investiční náklady a v kombinaci s dosavadní mírou veřejné podpory podnítilo boom fotovoltaiky v Česku. Tento vývoj přináší ekonomická a energeticko-bezpečnostní rizika.

Hlavním ekonomickým rizikem je výrazné zvýšení ceny elektřiny v důsledku nárůstu příspěvku na obnovitelné zdroje. Tento příspěvek je přímým transferem z kapes spotřebitelů, kteří výrobu obnovitelné elektřiny podporují v každé platbě za elektřinu. Pokud se dosavadní pravidla pro redukci výkupní ceny nezmění, dojde v krátké době ke zdražení elektřiny o desítky procent. Pro domácnosti i podniky by to znamenalo zátěž, kterou by řada z nich nemusela unést.

Prudký rozvoj fotovoltaiky rovněž ohrožuje stabilitu energetické soustavy, a tím i spolehlivost dodávek elektrické energie. Aby zabránily potenciálnímu kolapsu dodávek elektřiny, koordinují elektroenergetické společnosti od poloviny února svůj postup při posuzování žádostí o připojení nových fotovoltaických a větrných elektráren.

Schválení návrhu na změnu zákona nyní je poslední šance, jak dosáhnout změny systému ještě v roce 2011.

Druhý návrh předkládaný hospodářským výborem sněmovny počítal s tím, že by ERÚ mohl snížit výkupní ceny již v příštím roce až o 25 procent.

Výjimku by ale měli provozovatelé vysokokapacitních fotovoltaických elektráren, kteří vygenerují ročně přes 20 megawatthodin elektřiny. Pro ně by začaly regulované výkupní ceny platit až jeden rok po jejich zavedení.

ČEZ sympatizuje s poslanci
K odhlasování snížení výkupních cen elektřiny vyrobené ze slunce včera poslance vyzvali otevřeným dopisem šéfové hlavních energetických společností v zemi – Martin Roman (ČEZ), Michael Fehn (E. ON) a Drahomír Ruta (PRE).

Varovali, že zachování současného systému regulace výkupních cen by v krátké době vedlo ke zdražení elektřiny pro domácnosti o desítky procent. Upozornili také, že uvádění stále vyššího počtu fotovoltaických zdrojů do energetické soustavy ohrožuje její stabilitu.

Apelovali proto na poslance, aby změnu systému tvorby výkupních cen odhlasovali již nyní. "Je to poslední reálná možnost, jak dosáhnout změny systému ještě v roce 2011," napsali šéfové energetik ve společném dopise.

Rozdílný názor mají šéfové energetik na to, který návrh na změnu systému výkupních cen mají poslanci odhlasovat. Zatímco E. ON a PRE původně podporovali vládní verzi, ČEZ nakonec dosáhl toho, aby dopis obsahoval pouze výzvu k podpoře "návrhu na změnu zákona".

Mluvčí ČEZ Eva Nováková odmítla potvrdit informaci o tom, že ČEZ prosadil vypuštění požadavku na podporu vládního návrhu. Avšak mluvčí E. ON Vladimír Vácha potvrdil, že E. ON původně prosazoval právě vládní návrh.

"Vládní návrh je více systematický a je spravedlivý pro malé i velké provozovatele fotovoltaických zařízení. Naopak návrh hospodářského výboru parlamentu sice poskytuje řešení momentální situace, avšak v budoucnosti by vyvstaly opět diskuse," řekl mluvčí E. ON Vácha.

Vládní verzi změny výkupních cen podporuje i Česká fotovoltaická asociace. "Podmínkou ale je, aby výkupní ceny byly investorům oznámeny vždy do června předchozího roku, a také aby byly zveřejňovány informace o vstupních datech pro výpočet doby návratnosti investic," uvedla mluvčí asociace Zuzana Musilová.

Předkladatel poslaneckého návrhu Oldřich Vojíř (ODS) tvrdí, že jeho návrh by snížil výkupní ceny elektřiny ze solární energie v příštím roce o 25 procent a v následujícím roce o zhruba 7 až 10 procent.

"Když projde návrh vládní, lze očekávat, že se výkupní ceny sníží již v příštím roce až o 35 procent," řekl Vojíř. Dodal, že důvody, proč E. ON podporuje vládní návrh, a ČEZ naopak poslaneckou iniciativu, spočívají v míře zapojení obou firem do fotovoltaického byznysu.

"ČEZ má vlastní divizi obnovitelných zdrojů, figuruje v mnoha projektech jako investor. Naopak E. ON se drží pouze distribuční role. Z pohledu distributorů je vždy lepší mít v síti zapojeno méně zdrojů," říká Vojíř.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!