Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud znovu osvobodil bývalé šéfy KB

Ekonomika

  13:23
PRAHA - Bývalí šéfové Komerční banky znovu vyslechli u soudu osvobozující rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 1 přezkoumával jejich údajné finanční machinace s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona.

Bývalí šéfové Komerční banky před soudem. Na snímku (vpředu zleva) Jaroslav Mareš, Lubomír Štěpáník, Pavel Ševčík a Ladislav Vinický. Stíháni jsou od května 2000, hrozily jim dva roky až osm let vězení. foto: Marta MyškováČTK

Obvodní soud vynesl osvobozující rozsudek už předloni v prosinci, odvolací pražský městský soud ho ale zrušil a případ vrátil k novému projednání. I proti dnešnímu rozsudku se lze odvolat.

Muži z bývalých představenstev KB - Karel Bednář, Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník, Ladislav Vinický a tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert - jsou stíháni od května 2000. Kollerta obžaloba vinila jen z jednoho, posledního skutku z roku 1999.

Předtím totiž jeho funkci zastával Richard Salzmann, někdejší senátor ODS. Salzmann je jediným člověkem z tehdejšího vedení KB, který nebyl stíhán. Vyšetřovatel případu to vysvětloval tím, že Salzmann se zkrátka v 90. letech inkriminovaných jednání představenstva o Alonově B.C.L. neúčastnil.

Alon se stal klientem KB v roce 1996 s plánem údajných mezinárodních obchodů s obilím z Ruska. Finance čerpal tak, že mu KB otevřela takzvané dokumentární akreditivy, na jejichž základě poskytuje klientovi peníze na určitý obchod výměnou za to, že zajistí zboží odpovídající hodnoty.

Zároveň někdy blokuje část sumy na účtu pro případ, že klient peníze nevrátí. Alon postupně získal až 250 milionů dolarů - bezmála osm miliard korun. Pak se
ale ukázalo, že banka nemá zboží ani blokované peníze.

Obžaloba bankéře vinila z toho, že porušili při obchodování banky s B.C.L. v letech 1997 až 1999 povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek, a KB tak prý utrpěla rekordní, zhruba osmimiliardovou ztrátu.

Představenstvo podle obžaloby schválilo finanční limity pro otevření dokumentárních akreditivů pro B.C.L. přesto, že jejich zajištění bylo naprosto nedostatečné. Obviněným za to hrozily dva roky až osm let vězení.

Bankéři od počátku vyšetřování vinu za ztráty odmítají s tím, že představenstvo činilo jen strategická rozhodnutí, banka prý měla i jiné kontrolní mechanismy. Na různých úrovních řízení byl vždy pracovník, který odpovídal za práci svých podřízených.

Takovým člověkem prý byla i exšéfka odboru financování KB Jiřina Kaplanová, která údajně měla B.C.L. na starosti a vedení prý před rozhodováním předložila nepravdivé podklady. Kaplanová čelí kvůli obchodům s Alonem v odděleně vyšetřované kauze obvinění z podvodu.
Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat