Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špehuje nás Windows 10? Nesmysl. Analýza to neprokázala, tvrdí expert

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Operační systém Windows 10 poslouchá vše co řekneme a odesílá naše fotografie americké vládě. Tak zní jeden z mýtů kolujících na konspiračních serverech. Detailní analýza však prokázala, že nejnovější systém od Microsoftu uživatele „nesleduje“ o nic víc, než jiné operační systémy.

Nová verze operačního systému Microsoftu se bude jmenovat Windows 10 foto: Reuters

Server Root.cz udělal detailní analýzu, která data o uživatelích Windows 10 skutečně odesílá na servery Microsoftu. Výsledek vyvrátil mnoho mýtů, které kolují na konspiračních serverech. O tom, jak moc nás Windows 10 "sleduje“, jsme se zeptali IT experta a dlouholetého šéfredaktora serveru Root.cz Petra Krčmáře.

Ruský poslanec chce zakázat Windows 10. Prý jsou nástrojem špionáže

Lidovky.cz: Na některých konspiračních webech se objevily informace, že nejnovější verze Windows s pořadovým číslem 10 sleduje téměř vše, co uživatel na počítači udělá. Jsou uživatelé na tomto nejnovějším systému od Microsoftu opravdu nadstandardně sledováni?
Podle analýzy, kterou pro nás vypracovat Jiří Bartoš, to tak nevypadá. Používal Windows 10 intenzivně čtyři dny a sledoval veškerou komunikaci a nenarazil na odesílání informací nad rámec toho, co sám jako uživatel chtěl. Když neposílal soubory na diskové úložiště či třeba nevyhledával na internetu, žádné údaje o něm se neposílaly.

Lidovky.cz: Například podle webu Aeronet Windows 10 posílá informace o všem, co člověk napíše na klávesnici. Microsoftu se tak prý do rukou mohou údajně dostat hesla a další citlivé informace. Je to vůbec technicky možné?
Technicky to možné je, textová data nebývají nijak objemná. Ovšem nic nenaznačuje tomu, že by to Windows 10 dělal. Musí odeslat třeba slova napsaná do vyhledávače, ale to je očekávané chování, protože do počítače musí dorazit opět výsledek vyhledávání.

Kdo je Petr Krčmář?

Od roku 2005 je šéfredaktorem serveru Root.cz, který se specializuje na počítačovou bezpečnost a otevřený software. Několikrát byl součástí poroty u Cen pro Velkého bratra.

Šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

Lidovky.cz: Mezi údajné nebezpečí aktivity prý patří i odesílání fotek z webkamery. K tomu pravděpodobně různé weby došly kvůli nové formě přihlašování do systému, která umí rozpoznat obličej uživatele. Není nutné si webkameru třeba nějak zakrývat?
Podrobná analýza neukázala, že by systém sám posílal fotku z kamery do internetu. Pokud uživatel sám takovou akci nevyvolá, systém ho fotit nebude.

Lidovky.cz: Někteří uživatelé také vyjádřili rozčarování nad tím, že pokud vyhledávají nějaké informace na internetu, přizpůsobí se jejich hledaným výrazům i reklama. To ale není novinka, se kterou přišel Microsoft s Windows 10, že?
To rozhodně není novinka, kontextová reklama je na internetu běžná už více než deset let. Reklamní systémy si vytváří profil uživatele a pak mu nabízí vhodné výsledky. To by mělo být přínosnější pro inzerenty a příjemnější pro uživatele. Těm ale samozřejmě vadí, že jsou o nich sbírána data. Ovšem Windows 10 s tím rozhodně nepřišly.

Lidovky.cz: Windows 10 mnohem intenzivněji využívají cloudová (internetová) úložiště. Není nebezpečné mít někdy i citlivá data či soubory na internetu?
To opět není žádná novinka a uživatelé sami chtějí mít soubory dostupné odkudkoliv. Ovšem stejně jako třeba e-mail je i tohle možné zneužít, takže bych opatrně volil, co do podobného úložiště dám a co ne. Nejlepší je řídit se pravidlem: pokud mi nebude vadit, že se tahle věc objeví zítra na titulní straně Lidových novin, pak ji tam můžu poslat.

Přichází Windows 10, poslední ‚Okna‘. Konec jedné éry, zní z Microsoftu

Lidovky.cz: Rozpaky u některých lidí vyvolává i hlasová asistentka Cortana, která může „číst“ e-maily a vlastně neustále i člověka poslouchá, aby mohla případně zareagovat na jeho dotaz. Je bezpečnostním rizikem? Dá se skutečně říct, že Windows slyší vše, co řekneme?
Velká část poskytovatelů e-mailových schránek strojově analyzuje poštu. Ať už proto, že se snaží odlišit spam od běžných zpráv nebo proto, aby mohli připravit pro uživatele cílenou reklamu.

Lidovky.cz: Pokud porovnáme Windows 10 se staršími systémy od Microsoftu, „sleduje“ nás více?
To je trend, který má rostoucí tendenci posledních pět let. Uživatelé si na jedné straně na sledování velmi hlasitě stěžují, zároveň ale chtějí mít vše v „cloudu“ a dostupné na všech zařízeních odkudkoliv. Musíme si ale vybrat: buď všechno někomu svěříme a on se nám o to bude starat nebo budeme data nosit na šifrovaném flash disku. Nelze mít obojí.

Lidovky.cz: A jak si vede Windows v porovnání s jinými druhy operačních systémů?
V tomhle žádný zásadní rozdíl mezi systémy není a do velké míry to ovlivňují uživatelé tím, co sami chtějí. Jestli si svými přáními otevírají cestu k modernímu prostředí nebo se zavírají do pasti, to ukáže až čas.

Největší mýty o Windows 10

Na různých konspiračních serverech proběhlo o Windows 10 mnoho mýtů. Vybrali jsme ty nejčastější.

1. Windows odesílá vše, co uživatel napíše na klávesnici.

2. Kvůli hlasové asistentce nás Windows 10 neustále odposlouchává a nahrává.

3. Přihlašování pomocí webkamery slouží k zasílání fotografií americké vládě.

4. Hlasová asistentka čte emaily a přeposílá jejich obsah americké vládě.

5. Microsoft ví o všem, co na internetu vyhledáváme.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!