Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přichází Windows 10, poslední ‚Okna‘. Konec jedné éry, zní z Microsoftu

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Čeští počítačoví uživatelé mohou ode dneška používat nejnovější operační systém Windows s pořadovým číslem 10. Microsoft změnil svou obchodní politiku, za novou verzi „Oken“ se nemusí platit. Firma tvrdí, že jde o poslední Windows v řadě.

Prezentace Windows 10 v Hongkongu. foto: Reuters

Na tomto operačním systému „vyrostla“ drtivá většina lidí v tuzemsku. Podle statistik „Okna“ běhají ve zhruba 70 procentech počítačů.

Společnost chce získat zpět přízeň zákazníků ztracenou neúspěšnou předchozí generací. Mimo jiné návratem k „tlačítku“ Start, které lidé znají už deset let. „Je to konec jedné éry. Microsoft přechází na nový model a systém bude pouze vylepšovat,“ říká analytik firmy Ovum Richard Edwards.

Internet se vpil do kapitalismu. Monopol Googlu i Facebooku je třeba rozbít, říká McChesney

Windows 10 opravdu jsou poslední v řadě. Microsoft už žádné jiné vydávat nechce a systém slíbil zdarma průběžně aktualizovat o různé novinky a vylepšení, a to po celou podporovanou dobu životnosti zařízení. Zároveň půjde o systém, který bude dostupný jak pro počítače, tak pro tablety a chytré telefony, kde by se firma ráda už konečně prosadila.

Počítačové uživatele na nových Windows pravděpodobně nejvíc potěší návrat nabídka Start. Právě změna ovládání a přechod na dlaždice řada konzervativních zákazníků Microsoftu kritizovala.

Ze systému také zmizí tradiční prohlížeč Internet Explorer, který nahradí Microsoft Edge. Ten převzal po vzoru konkurence od Mozilly a Googlu řadu funkcí, například režim pro čtení, ve kterém se text lépe přizpůsobí obrazovce. Díky podpoře rukopisných poznámek je možné do stránek vpisovat text či kreslit a sdílet je s okolím.

Anketa

Využíváte systém Windows?

Ano 757
Využívám jiný operační systém 166
Nemám počítač 27

Hráčům Microsoft nabídne integraci s Xboxem, díky které si budou moci své oblíbené hry pustit z konzole do tabletů a počítačů. Po vzoru mobilních telefonů pak Windows 10 obsahuje notifikační centrum, kde se uživateli jedním kliknutím zobrazí všechny důležité informace ze systému i oblíbených aplikací, například ze sociálních sítí.

Právě kompatibilita je hlavním motivem nové generace celosvětově nejrozšířenějšího počítačového operačního systému. Během následujících dvou až tří let chce Microsoft dosáhnout jedné miliardy přístrojů s Windows 10, k čemuž by měl dopomoci nárůst v segmentu mobilních zařízení.