Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Společnost CEFC má kvůli miliardové půjčce v zástavě Eden a další nemovitosti

Ekonomika

  14:53
PRAHA - Podle informací Radiožurnálu zablokovala banka J&T společnosti CEFC kvůli půjčce v hodnotě zhruba 10 miliard hned několik nemovitostí. Číňané ručí téměř polovinou svého tuzemského majetku – přibližně 20 miliardami. V zástavě tak skončil například fotbalový stadion Eden, budova bývalé Živnobanky nebo pětihvězdičkový hotel Le Palais Art Hotel Prague.

Zástupce čínské společnosti CEFC se symbolickým klíčem od stadionu v pražském Edenu, který předal 30. dubna fotbalovému klubu SK Slavia Praha. foto: ČTK/AP

Mluvčí čínské skupiny nechtěl Radiožurnálu prozradit bližší informace o tom, na co půjčené peníze potřebují. „CEFC v rámci své strategie refinancuje menšinovou část svých aktiv s cílem zefektivnit své portfolio. Používat externí zdroje k financování nových projektů je zcela standardní nástroj investičních skupin ve světě i v ČR,“ uvedl pro Radiožurnál Pavel Bednář, tiskový mluvčí CEFC.

Vyjádřit k půjčce se nechtěla ani mluvčí J&T banky Monika Veselá. „Vztahy s klienty nikdy nekomentujeme, ostatně ani s ohledem na bankovní tajemství to není možné,“ řekla Radiožurnálu Veselá.

CEFC už v Česku utratila více než tři desítky miliard

Čínská společnost CEFC už v Česku proinvestovala přes tři desítky miliard korun. První investici v České republice si firma připsala v roce 2015. V té době koupila podíl ve skupině J&T za dvě miliardy korun. Po této koupi přišla na řadu památkově chráněná budova bývalé Živnobanky a další investice. Nedávno ale CEFC narazila a nepodařilo se ji koupit polovinu bankovní skupiny J&T Finance Group, která ovládá i J&T banku. Podle ČNB Číňané dostatečně neprokázali původ peněz. Jak zjistil Radiožurnál, tak CEFC na začátku ledna ale podala novou žádost.

V minulosti Číňané majetkově vstoupili například i do společnosti Empresa Media a Médea. Akcie těchto dvou společností ale v minulém roce vrátili původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!