Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínská CEFC odchází ze Soukupových firem Empresa Media a Médea

Ekonomika

  14:52
PRAHA - Čínská společnost CEFC dokončila odchod z majetkové struktury společností Empresa Media a Médea. Ve středu uplatnila své právo na vrácení akcionářského podílu (put opci) původnímu majiteli Jaromírovi Soukupovi. Na řízení obou firem se CEFC China nepodílí od poloviny března 2017, kdy její zástupci odešli z orgánů společností.

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic čínské finanční skupiny CEFC v Česku se stal prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (na snímku z letošních oslav čínského Nového roku v Praze). foto:  Petr Topič, MAFRA

CEFC do obou firem majetkově vstoupila v září 2015, kdy zároveň ohlásila akvizice v řadě tuzemských firem. Smlouvy byly podepsány v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. CEFC získala v obou společnostech minoritní podíl.

Dohody za 60 miliard? Čínské investice slibované Zemanem zůstávají záhadou

Loni v červenci se stal místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík místopředsedou představenstva Empresa Media, aby prezentoval minoritního vlastníka.

Obrat společnosti činil předloni 5,489 miliardy korun. Nejziskovější částí byla Médea, která vykázala provozní zisk (EBITDA) 127,1 milionu korun. Skupina Empresa Media naopak skončila v provozní ztrátě 14,4 milionu. Vydavatelství vlastní mimo jiné TV Barrandov a vydává časopis Týden. Médea je mediální skupinou.

Čínská společnost CEFC si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala Českou republiku, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí. Dosud zde uskutečnila investice za 36 miliard korun a výše dokončovaných investic je 17 miliard korun.

V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.

Aktivity CEFC v Česku

  • J&T Finance Group - CEFC ve finanční skupině J&T Finance Group původně držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč). Letos v květnu změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
  • Žďas Žďár nad Sázavou - CEFC tento strojírenský a metalurgický podnik ovládla loni v létě, drží 100 procent akcií. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.
  • Pivovary Lobkowicz Group (PLG) - pátá největší pivovarská skupina na českém trhu, která ovládá několik středně velkých pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter nad Jizerou, Vysoký Chlumec, Černá Hora). CEFC patří většinový podíl ve společnosti Lapasan, která předloni v září koupila zhruba 78 procent pivovarů za 1,9 miliardy korun.
  • Travel Service - letecký dopravce, který působí především v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a mimo jiné je spolumajitelem Českých aerolinií. CEFC drží téměř poloviční podíl ve společnosti, která patří do skupiny Unimex Group. Vlastníky skupiny jsou Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal.
  • Invia.cz - internetový prodejce zájezdů. CEFC loni v březnu uvedla, že od investiční skupiny Rockaway Capital koupí 50 až 90 procent firmy. Podle obchodního rejstříku je jediným vlastníkem Invia.cz přes společnosti Rockaway Travel SE, European Bridge Travel a Rockaway Capital SE podnikatel Jakub Havrlant ze skupiny Rockaway.
  • SK Slavia Praha - fotbalový klub, CEFC drží většinový podíl v klubu od podzimu 2015, později se její podíl navýšil na téměř 100 procent. CEFC se letos stala i vlastníkem stadionu Slavie v Edenu.
  • Hotely a další reality - CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC je vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Loni v listopadu koupila pražský administrativní komplex Florentinum, letos pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.
  • Investice - Loni v listopadu CEFC Group (Europe) Company oznámila, že v Česku investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované přesahují deset miliard korun.
Autor: