Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Stát se chce zbavit podílu ve firmě na radiátory. Pošle Korado na burzu?

Ekonomika

  10:33
PRAHA - Stát se chce zbavit podílu v největším výrobci radiátorů a topných těles v Česku. Záležet to ale bude na dohodě s jedním z akcionářů, který jednání dlouhodobě blokoval.

Radiátor od firmy Korado. foto: Korado

Na pražské burze by se mohla objevit další česká firma. Vstup na akciový trh zvažuje největší český výrobce radiátorů – firma Korado z České Třebové.

Její dva největší akcionáři, český stát a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), se chtějí svých podílů zbavit. A ve hře je i­ varianta prodeje přes burzu.

„Preferovanou cestou je primární úpis akcií na lokálním akciovém trhu. Samozřejmě za předpokladu, že tento způsob bude odsouhlasen ostatními partnery a na trhu bude existovat dostatečná poptávka za vyhovující cenu,“ uvedl pro LN šéf komunikace EBRD Axel Reiserer.

Značka GE Money v Česku skončí. Banka se přejmenuje na Moneta Money Bank

Banka podle něj investuje do společností zpravidla na pět až osm let a v Koradu je akcionářem již 19 let. Investice je tak podle EBRD již „zralá“ na prodej.

Banka v Koradu drží 29,1 procenta, český stát pak prostřednictvím ministerstva financí 34,2­procenta akcií. Po necelých deseti procentech mají čtyři zakladatelé firmy: dnešní šéf František Menclík, dále Miroslav Vobora, Ludvík Petr a Bedřich Brabec.

„Dlouhodobým cílem ministerstva financí je prodej majetkové účasti státu v Koradu. O způsobu prodeje a jeho případném harmonogramu nebylo dosud rozhodnuto,“ potvrzuje Filip Běhal z­tiskového odboru úřadu.

Jakýkoliv prodej ale zatím komplikují složité vztahy mezi akcionáři. Problémem je, že ve firmě existuje akcionářská dohoda, v jejímž důsledku se všichni vlastníci akcií drží navzájem v šachu.

V­roce 2000 totiž podepsali dokument, podle něhož kdokoliv, kdo se chce akcií zbavit, musí ostatním akcionářům nabídnout svůj podíl přednostně ke koupi. Cena je přitom stanovena nabídkou třetí strany, popřípadě auditorem společnosti.

Ve výsledku to znamená, že když se chce některý z akcionářů svého podílu zbavit, mohou to ostatní vlastníci překazit. Přesně to se v minulosti stalo. Prodej části Korada před lety zarazil jeden ze spoluzakladatelů Bedřich Brabec. Tento problém by ale mohl být v dohledné době vyřešen. Brabcův podíl by totiž mohla odkoupit samotná společnost.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!