Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Teď nás čeká bouřlivé moře, říká o inflaci Mojmír Hampl. Nejhorší je podle něj vzývání lokální produkce

Evropa už nemá růstovou, ale útlumovou strategii. „Celá klimatická agenda říká, že už jsme na neudržitelných limitech a že se máme brzdit. Že je to to nejlepší, co můžeme udělat pro sebe i pro svět,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz šéf poradenských služeb pro finanční sektor společnosti KPMG a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Vyjadřuje svou víru v účinnost měnové politiky ČNB, ale má za to, že zvyšování sazeb mělo přijít dřív.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Máme antiinflační centrální banku...

Netřeba zde rozebírat detaily bruselského klimatického balíčku, který si klade za cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, jehož dopady v nejbližších letech pocítíme všichni. Od automobilových výrobců až po ohroženou střední třídu, která se obává propadu životní úrovně, neboť dopady brzké inflace se znehodnocením životních úspor pocítí prakticky každý obyvatel evropské sedmadvacítky.

0 0
možnosti
HD

"Teď máme strašně silnou poptávku a utlumenou nabídku. To je jednoznačný faktor hovořící pro růst inflace."

Ale zároveň nám to ukazuje otevřenou cestu k růstu, ne k útlumu. ten by nastal bez poptávky. Pokud existuje poptávka - jupí - můžeme vyrábět a prodávat.

0 1
možnosti
JN

A toto je teprve začátek. Eko (neo)liberál fašisty násilím prosazovaný green deal nás vrhne v životní úrovni o desítky let zpět. O čem jiném by mělo být vypsáno referendum, než o tomto ekonomickém masakru, který nás postihne všechny, ale nejvíce ty chudé a střední třídu?

5 0
možnosti
PS

Souhlasím, o dopadech green dealu na životní úroveň obyvatel EU se mluví a píše málo. Obrovská chyba. Autor to ostatně sděluje, když píše, že je tato agenda z pochopitelných důvodů na úrovni samotných států opomíjena a tak s ní přichází Brusel. Ten ovšem negativní dopady na životní úroveň zcela zamlčuje! Jen jedna otázka: Kdo, či co rozhodlo o tom, že máme, či musíme z růstu směřovat k útlumu?[>-]

2 0
možnosti