Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Temelín nevyráběl elektřinu ani den, pak ho zastavili. To je technika, řekl ČEZ

Ekonomika

  14:00
TEMELÍN - Jaderná elektrárna Temelín ve středu odpoledne po necelém dni zastavila výrobu elektřiny. Vyplývá to z dat na internetových stránkách společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Druhý blok elektrárny byl po odstávce dlouhé 95 dní připojen k síti v úterý večer.

Jaderná elektrárna Temelín foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka, mimo provoz je od 26. srpna kvůli výměně paliva. Nynější odstávka druhého bloku potrvá necelé dva týdny.

Z informací, které ČEZ na základě evropského nařízení zveřejňuje na svém webu, vyplývá, že reálná výroba elektřiny druhého temelínského bloku klesla na nulu ve středu kolem páté hodiny odpoledne.

NEJ ELEKTRÁRNA

  • Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000.
  • V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice.
  • Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 elektrárna vyrobila 14,23 miliardy kilowatthodin elektřiny, letos zatím více než deset miliard kilowatthodin.

Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka zastavil Temelín najíždění provozu druhého bloku kvůli revizi těsnění ložiskových stojanů turbíny. „Aktuálně se turbína vychlazuje, což potrvá do konce týdne. Teprve poté může začít oprava. Délka odstávky je předběžně stanovena na necelé dva týdny,“ uvedl mluvčí.

Společnost bude mimo jiné kontrolovat olejové vložky, které zabraňují úniku oleje z ložisek turbíny. „Jejich nastavení je záležitostí setin milimetrů. Musí být dostatečně blízko k rotoru, aby nedošlo k úniku oleje, na druhou stranu musí mít vůli od rotoru, aby nedocházelo ke kontaktu,“ řekl Sviták. Nové olejové vložky podle něj dodavatel do zařízení namontoval při plánované odstávce pro výměnu paliva.

ČEZ: To je technika...

Souběžná odstávka obou bloků, která skončila v úterý večer, trvala jedenáct dní. Původně měl být druhý blok spuštěn už minulý týden, zdržení způsobila porucha pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž připomněl, že společnost naopak ve středu oznámila zkrácení odstávky třetího bloku druhé tuzemské elektrárny v Dukovanech o osmnáct dní.

Jaderná elektrárna Temelín po úplné odstávce znovu vyrábí elektřinu

„Přicházíme tak o pozitivní efekt zkrácení dukovanské odstávky, ale s problémy při najíždění bloků po odstávce počítáme vždy u všech elektráren, to je technika,“ řekl Kříž. ČEZ má podle něj pro tyto situace v záloze dostatek zdrojů, mimo jiné paroplynovou elektrárnu Počerady.

Dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Firmu trápí především kontroly svarů v Jaderné elektrárně Dukovany, v jejichž dokumentaci byly loni objeveny nesrovnalosti.

Stavba nových reaktorů v Temelíně
Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová řekla, že image jádra v Česku dostala kvůli dukovanským problémům těžkou ránu.

A to od chvíle, kdy se přišlo na nedůslednou kontrolu firmy, která svary kontrolovala, ze strany ČEZ. Upozornila, že úřad má v krajním případě, v situaci, kdy by byla například ohrožena bezpečnost, právo odebrat jaderným blokům povolení k provozu.

„To ale není záležitost, o které by bylo záhodno nějak uvažovat. Není k tomu nejmenší důvod,“ dodala.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...