Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Téměř vyprodáno. Byty v Praze prudce zdražily, ale je jich nejmíň za poslední roky

Ekonomika

  12:45
PRAHA - Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 23 procent na 90 400 korun za metr čtvereční. Počet volných bytů v nabídce developerů klesl meziročně o čtvrtinu.

Bydlení. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte. Téměř pětinu bytů v březnu prodal Central Group.

„Úroveň vyprodanosti nových bytů v hlavním městě nadále roste, a to i přesto, že doposud byly jarní měsíce pro developery hlavní sezonou. Letos se jich prodalo nejméně za poslední roky,“ uvedl manažer Deloitte Petr Hána.

Ceny nájmů v Praze rostly rychleji než ceny nových bytů

V průběhu března a dubna z ceníků developerů ubylo 1068 bytů, 55 se jich do nabídky vrátilo. Developeři tak prodali 1013 nových bytů. Nejvíce bytů ubylo z nabídky Central Group (188), následují Finep (76), AFI (48), Penta Investments (46) a Skanska Reality (44).

„Aktuálně je v nabídce developerů v celé Praze pouze 738 dokončených bytů, což je nejméně za poslední čtyři roky. Dalších dva tisíce bytů je rozestavěných s dokončením do jednoho až dvou let. Odhadem za dva roky bude dokončeno dalších 1337 bytů, které jsou ale zatím pouze na papíře,“ doplnil jednatel portálu Cenová mapa Milan Roček.

Situace na trhu s hypotékami.

Hlavním důvodem růstu cen nových bytů je podle něj to, že menší a levnější byty jsou velmi rychle vyprodány. Na trhu pak zbývají větší a dražší.

„Na trh navíc přichází více menších, ale dražších projektů v centru města, a mnohem méně projektů levnějších, které dříve vznikaly jako větší celky na perifériích Prahy,“ uvedl Roček.

Podle Hány je zjevné, že problém je na straně malé nabídky, nikoliv vysoké poptávky. Poptávka meziročně klesla o téměř 20 procent, nedokáže ale vyrovnat pokles nabídky. „Zlepšení nebo změnu trendu nelze bohužel očekávat v nejbližších měsících a ani letech,“ dodal Hána.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...