Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Toman před volbami 'vyčistil' dozorčí radu Lesů ČR od členů ODS

Ekonomika

  15:00
HRADEC KRÁLOVÉ - V dozorčí radě státního podniku Lesy České republiky skončili čtyři její členové z ODS. Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman na jejich místa jmenoval odborníky převážně z lesnického sektoru. Dozorčí rada má devět členů. Šest jich jmenuje ministr, tři volí zaměstnanci podniku.

Ministr zemědělství Miroslav Toman. foto: Lidové noviny

V dozorčí radě skončili bývalý zlínský hejtman a člen výkonné rady ODS Libor Lukáš, bývalý místopředseda Senátu za ODS a nynější jičínský starosta Jiří Liška, člen výkonné rady ODS Robert Knobloch a zastupitel Ústeckého kraje za ODS Radek Vonka.

Ministr v demisi Toman, který je volebním lídrem Zemanovců v Ústeckém kraji, na jejich místa jmenoval proděkana Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity Luďka Šišáka, ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Bohumíra Lomského, ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromíra Vašíčka a náměstka ministra zemědělství Jana Sixtu, který má zkušenosti s právem veřejných zakázek.

Členy dozorčí rady zůstávají ekonom Miroslav Zámečník a Martin Žižka, který je náměstkem ministra zemědělství pro lesní hospodářství. Zámečník je předsedou dozorčí rady. Za zaměstnance jsou v dozorčí radě ředitel Lesního závodu Boubín Jaromír Kříha, ředitel Lesního závodu Konopiště Miroslav Jankovský a ředitel krajského ředitelství LČR v Českých Budějovicích Karel Trůbl.

Mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík změny v dozorčí radě blíže nekomentoval. Uvedl, že v souvislosti s novým statutem Lesů ČR, který vydalo ministerstvo zemědělství, byla posílena dohledová kompetence dozorčí rady. Například se to týká veřejných zakázek, volných finančních prostředků, pohledávek nebo nájmů.

"Nový statut vydaný ministerstvem zemědělství vnímáme velmi pozitivně. Dochází tak k písemnému zakotvení postupů, které dozorčí rada uplatňuje již delší dobu," uvedl v tiskové zprávě Zámečník.

Autoři: ,