Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Vraťte papaláše na zeď, rozhodl ministr zemědělství Toman

Česko

  19:13
PRAHA - Jen pár hodin po uvedení do úřadu rozkázal nový ministr zemědělství Miroslav Toman: vraťte na zeď portréty bývalých ministrů zemědělství. Včetně komunistů.

Na chodbě visí i fotky komunistických ministrů. Například 1. vlevo dole: Lubomír Štrougal. foto: Archív LN

Hlavní chodbě na ministerstvu se mezi zasvěcenými říká Zeď nářků. Po dlouhá léta ji „zdobily“ fotografie všech ministrů zemědělství od dob vzniku republiky v roce 1918. Mezi jinými shlížel na návštěvníky úřadu mladý Lubomír Štrougal, ministr rezortu v letech 1959 až 1961. A mnozí další aparátčíci.

Minulý ministr Petr Bendl nechal portréty starých „kádrů“ sundat. „Nechtěl jsem se dívat na obličeje lidí, kteří zemědělství přivedli tam, kam ho přivedli,“ řekl Bendl pro LN. Narážel tak na celkový úpadek zemědělství za totality, na znárodňování či násilnou kolektivizaci a nahánění rolníků do zemědělských družstev. Zarámované snímky papalášů skončily podle Bendla „někde na půdě“.

ČTĚTE DÁLE:

Nový ministr zemědělství Miroslav Toman však hned po svém příchodu na úřad nechal portréty vrátit na své místo. „Je to historická paměť ministerstva. Není důvod, aby tu nevisely,“ vysvětluje Toman. A odkazuje na údajnou praxi na jiných ministerstvech.

Výzdobu chodeb řeší každý resort po svém, všechny ministry včetně těch z dob totality má vyvěšeno na stěnách třeba ministerstvo obrany. Naopak na úřadu vlády přistupují k dekoraci prostor zcela jinak - místo portrétů bývalých premiérů se prezentují umělecky hodnotnějšími obrazy. „Máme tu takovou komornější atmosféru,“ uvedl mluvčí Jan Hrubeš.

Anketa

Je správné, aby na chodbě ministerstva visely portréty lidí, kteří resort zemědělství řídili za komunismu?

Ano. Jsou součástí historie. 1803
Ne. Je to výsměch hospodářům, které komunistický režim zničil. 3742

Miroslav Toman je synem bývalého československého ministra zemědělství (i jeho portrét na ministerstvu už opět visí), který v osmdesátých letech působil ve vládě Lubomíra Štrougala. Před svým nástupem do funkce ministra zemědělství byl dlouhé roky šéfem Potravinářské komory, jeho rodina po revoluci vlastnila velký potravinářský podnik Agrotrade.

Autor: