Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

U popravy Olgy Hepnarové se bojím justičního omylu, říká soudce

Média

  18:40aktualizováno  22:41
Soudil nejtěžší zločiny, vynesl poslední rozsudek smrti v Československu, rozhodoval o trestech za brutální genocidu ve Rwandě. Za pár dnů přeruší Robert Fremr své působení na našem Nejvyšším soudu a začne pracovat jako soudce Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu.

Soudce Robert Fremr foto: MAFRA- Michal Sváček

Všiml jste si, že volání po obnově trestu smrti u nás neutichá?

S trestem smrti mě často spojují, protože jsem vyhlašoval poslední rozsudek smrti. Už byl dokonce stanoven termín popravy. Nakonec k ní naštěstí nedošlo – díky zrušení tohoto trestu. Pochopitelně si všímám toho volání po obnově trestu smrti, sleduji průzkumy veřejného mínění a vidím, že počet jeho zastánců klesá. Je to podle mě výraz humanizace a narůstající vyspělosti společnosti.

Argumentem pro uzákonění trestu smrti bylo, že údajně odradí potenciální pachatele od těch nejbrutálnějších deliktů. Měl jsem s nimi co do činění a můžu vás ujistit, že tihle vrazi ve chvíli páchání vůbec nebrali v úvahu případný trest. A další statistiky říkají, že existence trestu smrti nesníží počet nejtěžších zločinů. Naše společnost by měla mít na to, aby se povznesla výš a nesnížila se tou odplatou na úroveň vraha.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden z argumentů proti trestu smrti je riziko justičního omylu. Víte o nějakém případu, kdy je podezření, že k němu došlo?

Je to velmi osobní pocit, ale mám ho. Jde o popravenou Olgu Hepnarovou, která najela na tramvajový ostrůvek a zabila osm lidí. Studoval jsem její spis a viděl, že osud téhle mladé ženy byl zvláštní, zjevně měla špatný vztah s matkou, což ji předurčilo k nenávisti ke společnosti. Fakt je, že ten čin byl hrůzný, dokonale promyšlený, ale i tak… Našel jsem ve spisu znalecké posudky, které šly striktně proti sobě, jeden tvrdil, že je příčetná, druhý opak. Nikdo nepožádal o třetí znalecký posudek, který by rozhodl, jestli Hepnarová skončí v psychiatrické léčebně, nebo na popravišti. Ze spisu jsem cítil atmosféru, kterou jsem do určité míry chápal, ale justice neměla podlehnout té obrovské společenské objednávce s Hepnarovou zatočit.

Poslední žena popravená v Českolovensku Olga Hepnarová

Nákladní vůz, kterým Olga Hepnarová najela na zastávku plnou lidí

Ona přece toužila po smrti...

Nevím… Ihned se přiznala, že nejde o dopravní nehodu, to je pravda. Ale vím z historek, které mezi námi právníky kolují, že se popravě fyzicky bránila, vzdorovala – i přes uklidňující prostředky, které dostala. Soudce, který musel být u popravy, se prý vrátil v šoku.

Případ Olgy Hepnarové

Olga Hepnarová (narozena 30. června 1951) úmyslně najela 10. července 1973 nákladním autem Praga RN na tramvajové nástupiště. Následkem jejího činu zemřelo 8 lidí a dalších 11 lidí bylo zraněno.

Olga Hepnarová byla popravena 12. března 1975.

 Celý rozhovor čtěte v magazínu Pátek.

A co ještě najdete v magazínu Pátek?

  • Svět přes růžové brýle. Co je ještě realita a co upravil fotograf v počítači?
  • Osmdesátiletá Yoko Ono. Obrana ženy, která měla zničit kapelu Beatles

Pokračovatelka slavného uměleckého rodu. Rozhovor s ilustrátorkou dětských knížek Alžbětou Skálovou

Autor: