Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uber ve vzduchu. Létající taxíky přijdou do Los Angeles v roce 2020

Ekonomika

  8:00
LISABON/PRAHA - Uberu již nestačí automobily a chystá se tak svou přepravní službu dostat do vzduchu. Létající taxíky plánuje začít testovat v Los Angeles už v roce 2020. Pro projekt nazývaný Elevate vyvíjí vlastní letoun a zahájila také spolupráci s agenturou NASA.

Létající taxík Uber foto: Uber

Vize americké firmy o létajícím taxi působí jako scéna ze sci-fi filmu. Žena jde ulicí rušného města. Na mobilu si objedná taxi v aplikaci a místo k silnici zamíří na střechu výškové budovy. Tam nastoupí do objednaného letounu a odletí z ucpaného centra domů. Alespoň tak fungování ukazuje oficiální video Uberu.

‚Produkční peklo‘ podle Tesly: Auta mířila k prodejcům bez sedaček či displejů

Uber tuto vizi představil na lisabonské konferenci Web Summit. Produktový ředitel Uberu Jeff Holden zde oznámil, že firma plánuje zahájit testy leteckých taxíků v roce 2020 v Los Angeles a do plného placeného provozu by se pak služba mohla dostat o tři roky později.

Los Angeles Uber zvolil kvůli častým dopravním zácpám, které komplikují dopravu z centra města. Testy však mají probíhat také v Dallasu či Dubaji.

Pro službu chce Uber vyvinout vlastní létající stroje poháněné elektrickými vrtulovými motory. „Taxíky“ mají být díky náklopným rotorům schopné svislého startu i přímého letu. Stroj by měl pojmout až čtyři pasažéry a cestovat maximální rychlostí kolem 320 kilometrů za hodinu.

Uber také najal Marka Moora, který pracoval 32 let pro NASA, kde se podílel se na vývoji elektrického leteckého motoru. Právě ten Uber považuje v úspěchu svého programu za klíčový. Na vývoji létajícího taxíku se navíc budou podílet i výrobce letadel Embraer či společnost Bell Helicopter.

Právě s NASA začal Uber spolupracovat i na vývoji dispečinku pro létající taxíky. Americká agentura je sice známá hlavně díky letům do vesmíru, nyní však pracuje na systému řízení letového provozu v nízkých výškách. Ten by měl zajistit bezpečný provoz stovek až tisíců autonomních letounů nad hustě obydlenými oblastmi i v blízkosti rušných letišť.

V Německu jezdí první autobus bez řidiče. Z nádraží do lázní sveze 12 cestujících

Uber už o svém projektu také jedná s regulátory, aby zajistil hladký nástup nové služby. Uber také uzavřel smlouvu se společností Sandstone Properties, na základě které vybuduje na střeše jednoho z domů přistávací plochu.

Konkrétní ceny za plánovanou službu Uber zatím nezveřejnil, Holden ale tvrdí, že létající taxíky vyjdou levněji než vlastnictví vozu.

Pro americkou firmu není létaní úplnou novinkou. Již několik let firma při různých příležitostech testuje službu nazvanou UberChopper, která nabízí přepravu pomocí tradičních vrtulníků. Kromě toho firma pracuje i na samořídících automobilech.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...