Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

Ruská ropná společnost Gazprom Něfť. foto: Profimedia.cz

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společnosti ruské plynárenské skupiny Gazprom. UniCredit je po rakouské Raiffeisen Bank International největší evropskou bankou v Rusku.
  18:12aktualizováno  21:40

Agentura Reuters uvedla, že soud nařídil mimo jiné zmrazit bance účty, nemovitý majetek a rovněž akcie dceřiných firem. Podle italské agentury ANSA nařízení ovlivňuje také německou součást UniCredit AG.

Soud rozhodl v rámci sporu, ve kterém figuruje dceřiná společnosti skupiny Gazprom, která se zabývá zkapalněným plynem. Reuters připomíná, že UniCredit poskytla bankovní záruky na společný projekt Gazpromu a německé společnosti Linde, který se neuskutečnil kvůli sankcím zavedeným na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.

UniCredit v e-mailovém sdělení zaslaném agentuře Bloomberg uvedla, že byla informována o podání žaloby k ruskému soudu v souvislosti s případem ruské společnosti RusChemAlliance, který se týká UniCredit Bank AG se sídlem v Mnichově a UniCredit Bank AO se sídlem v Moskvě. V RusChemAlliance vlastní poloviční podíl ruský plynárenský gigant Gazprom.

„Předběžné opatření se vztahuje pouze na aktiva odpovídající tomuto případu, nikoliv na banku UC AO jako celek. Ostatní podrobnosti v současné době prověřujeme,“ dodala banka.

UniCredit je po rakouské Raiffeisen Bank International největší evropskou bankou v Rusku. Čelí rostoucímu tlaku ze strany orgánů bankovního dohledu eurozóny, aby své aktivity v Rusku omezila. Generální ředitel Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné, a že sankce dodržuje. Definitivní odchod bude podle něj obtížné uskutečnit.

Aktiva ruské součásti UniCreditu na konci loňského roku činila 8,67 miliardy eur, snížila se tak z 10,16 miliardy eur na konci roku 2022. Banka má v zemi zhruba 3100 zaměstnanců a více než 50 poboček.

V dubnu ruské úřady zkonfiskovaly majetek ruské součásti italské firmy Ariston Thermo Group, což vyvolalo protesty ze strany Říma. Společnost Ariston působila na ruském trhu od roku 1995, od roku 2005 ve městě Vsevoložsk u Petrohradu funguje její továrna na výrobu bojlerů a dalších ohřívačů vody, uvedl ruský list Kommersant.

Jiný soud zakázal Slovákům arbitráž

Mezitím ruská tisková agentura TASS informovala, že arbitrážní soud v Petrohradě zakázal slovenské společnosti Západoslovenská energetika (ZSE) pokračovat v řízení s ruskou plynárenskou firmou Gazprom Export u mezinárodního arbitrážního soudu v Ženevě. Soud tak vyhověl žádosti společnosti Gazprom Export, která je exportní divizí ruské státní plynárenské firmy Gazprom.

V případě porušení zákazu by ZSE podle soudu měla zaplatit ruské firmě 9,3 milionu eur (230 milionů Kč) a uhradit soudní náklady 206 000 rublů (zhruba 50 000 Kč). ZSE chce od společnosti Gazprom Export prostřednictvím mezinárodní arbitráže získat přes devět milionů eur, píše TASS.

Gazprom Export žádá ruský soud o podobné zákazy také pro další zahraniční firmy, včetně české energetické společnosti ČEZ. Ta v únoru zahájila proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun.

Kauzou týkající se firmy ČEZ se bude ruský arbitrážní soud zabývat příští týden v pátek. Jednání o žalobě Gazpromu na rakouskou energetickou firmu OMV dnes ruský soud odložil na středu, napsal TASS.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...