Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Unikátní aukce v Brně: k prodeji bude vůz z dob Habsburků

Ekonomika

  7:00
BRNO - Sběratelé historických vozidel chystají v Brně aukci unikátních strojů. K prodeji bude opravdová rarita - parní vůz Locomobile vyrobený roku 1902 v Americe, který patřil do majetku Habsburků a zahrál si ve filmu Dědeček automobil. Řekl to organizátor aukce Karel Kupka. Aukce se uskuteční 16. března v prostorách Wannieck gallery v Brně.

Locomobile, historický vůz z dob Habsburků, půjde do dražby v Brně. foto: ČTK/ AP

"Aukce historických vozidel se u nás často nekonají a tato je první svého druhu, která má v nabídce některé unikátní věci," uvedl Kupka. Podle něj se Locomobile dostal na území bývalého Rakouska-Uherska pravděpodobně v roce 1905.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jeho osudy na území starého mocnářství jsou zatím zahaleny tajemstvím. Avšak jeden z jeho pozdějších majitelů o vozidle tvrdil, že jeho prvním majitelem byl arcivévoda František Ferdinand d'Este," uvedl Kupka.

Vůz v roce 1921 koupil stavitel Vojtěch Zíma z Chlumce nad Cidlinou při rozprodávání habsburského majetku. V majetku Zímy automobil zůstal až do roku 1948, kdy byl znárodněn a připadl městu Chlumci.

Locomobile ve filmu

Vůz následně koupil sběratel František Krejčík starší. Locomobile si zahrál ve slavném filmu Alfréda Radoka Dědeček automobil, ale pouze jako statický kus. Žádnému z následných majitelů se totiž nepodařilo parní vůz uvést do provozu.

Poslední majitel vůz získal v roce 2007 a svěřil jeho opravu odborníkům. Díky jejich odbornému zásahu se mohl Locomobile v roce 2011 zúčastnit nejprestižnějšího závodu pro automobily vyrobené do roku 1904 z Londýna do Brightonu a celých 80 kilometrů kopcovitým terénem bez potíží absolvoval. Cena vozu se odhaduje na tři až pět milionů korun.

Autoři: ,

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...