Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrzavého Ležící hoch se vydražil za rekordních 14,7 milionů

Kultura

  18:55
LONDÝN - Obraz Jana Zrzavého Ležící hoch se v londýnské aukční síni Sotheby's prodal za 450.000 liber (zhruba 14,7 milionu korun) bez aukční přirážky, což z něj dělá nejdražší malířův vydražený obraz. Skutečná cena, kterou kupec zaplatí, přitom podle serveru artplus.cz bude kvůli poplatkům a daním nejméně o 119.000 liber vyšší a v přepočtu přesáhne 18,6 milionu korun.

Lěžící hoch umělce Jana Zrzavého. foto: Sotheby´s

Obraz Emila Filly Pohled na Gruž.

Za 110.500 liber (zhruba 3,6 milionu korun) včetně provize se podle webu Sotheby's prodal také obraz Emila Filly Pohled na Gruž. Jeho cena tak nedosáhla předaukčního odhadu, který činil 120.000 až 180.000 liber.

Cenu plátna Zrzavého odborníci před aukcí odhadovali na 200.000 až 250.000 liber. Obraz z roku 1912 označují za nejdůležitější dílo autorova raného období.

Kupec musí zaplatit řadu poplatků

Několik zájemců o Zrzavého cenu v aukčním sále během necelých dvou minut vyhnalo na 450.000 liber, což je 542.500 liber včetně provize, uvedl artplus.cz. Kupec však musí zaplatit také DPH z provize ve výši 18.500 liber a autorský poplatek ve výši 8500 liber. Ten připadne pražské Národní galerii, která je výhradním držitelem autorských práv k Zrzavého dílu.

Za předpokladu, že kupcem byl někdo z Evropské unie, bude konečná cena ještě vyšší. Obraz se do aukce dostal z americké sbírky a při dovozu do EU podle britských zákonů podléhá pětiprocentní DPH, která je počítána z kladívkové ceny.

Expert na trh s uměním Jan Skřivánek v úterý řekl, že se domnívá, že obraz zakoupí český sběratel.

Dříve patřil architektovi Loosovi

V roce 1918 plátno Ležící hoch po výstavě v pražském Topičově salonu koupil Adolf Loos, který jej odvezl do Paříže. Od slavného architekta jej v následujícím roce koupil francouzsko-americký podnikatel Paul Verdier, majitel luxusního obchodního domu v San Francisku, jemuž Loos ve 20. letech navrhl vilu v jižní Francii.

Později obraz o rozměrech 66 krát 90 centimetrů prošel blíže neidentifikovanými sbírkami v Montrealu a New Yorku. V Praze byl naposledy k vidění v roce 1996 na výstavě sdružení Sursum v Galerii hlavního města Prahy.

V posledních letech se v ČR na aukcích prodaly dvě stovky Zrzavého obrazů, kreseb a grafiky. Pokud se započítají i aukční přirážky, zaplatili za ně sběratelé přes 50 milionů korun.

Dosavadní, čtyři roky starý Zrzavého aukční rekord měl hodnotu 10,5 milionu korun bez aukční přirážky. Za tuto částku byl v listopadu 2009 na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen obraz Hornatá krajina pocházející ze stejného roku jako Spící hoch.

Z letos dražených Zrzavého obrazů se nejdráže prodal pohled na Benátky I. z roku 1928, který byl na únorové aukci 1. Art Consulting vydražen za 8,5 milionu korun bez aukční přirážky.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat