Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zrzavý za 8,5 milionu. Aukce přinesla i překvapení

Kultura

  17:00
PRAHA - Obraz Jana Zrzavého Benátky I. z roku 1928 vyvolávaný na dnešní aukci v Praze za osm milionů korun získal nový majitel za 8,5 milionu bez aukční přirážky. Ta v tomto případě činí 18 procent.

Obraz Jana Zrzavého Benátky I. foto: ČTK

Zrzavého obraz Benátky I. je jednou z nejvýznamnějších prací tohoto malíře, kterým se v něm vyrovnal se svým oblíbeným městem. Považoval ho za tak významný, že v roce 1965 vytvořil novou verzi. Obraz byl mnohokrát vystavován a reprodukován, poprvé ho autor představil v roce 1930 právě v Benátkách, o deset let později byl zařazen na jeho výstavu v Obecním domě. V roce 1963 byl součástí jeho retrospektivy v Praze, Brně a Bratislavě. Aukční rekord Zrzavého činí 10,5 milionu, za které se v roce 2009 prodal obraz Hornatá krajina. S přirážkou kupec zaplatil 12,4 milionu korun.

Škrétu stát nechtěl, kupec ho má za 5 milionů

Překvapením úvodu aukce byla dražba oleje Antonína Procházky (1882-1945) s názvem Mužská hlava. Po boji dražitelů v sále i na telefonu vzrostla jeho cena z původních 3,2 milionů na osm milionů korun.

Aukci uspořádala v Topičově salonu společnost 1. Art Consulting Brno - Praha. Nabídla na ní i další atraktivní díla. První vyvolávanou položkou byl olej na plátně zakladatele slávy českého baroka Karla Škréty (1610-1674) nazvaný Sv. Václav vykupuje pohanské děti. Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře neprojevilo ministerstvo kultury před půl rokem zájem o přednostní nákup této lunety ze zámecké obrazárny Mělník z majetku Lobkoviců. Rozměrné plátno bylo vydraženo za vyvolávací cenu pěti milionů korun.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...