Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aukčních rekordů přibývá. Zjistěte, jaké jsou nejdražší obrazy

Kultura

  6:00
PRAHA - Před pár týdny padl nový světový rekord v prodeji uměleckých děl, když se triptych Francise Bacona prodal za 142,4 milionu dolarů, tedy téměř 2,9 miliardy korun. Podle aukčního experta Jana Skřivánka bud růst cen pokračovat a časem padne i hranice 200 milionů dolarů.

Aukční síň a triptych Tři studie Luciana Freuda od Bacona. foto: ČTK

"V zahraniční i u nás jsme svědky toho, že ceny špičkových děl rostou rychleji než ceny v ostatních segmentech trhu. Dříve nebo později jistě v aukci padne i hranice 200 milionů dolarů," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz aukční expert a šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek.

Munchův slavný obraz Výkřik.

Munchův slavný obraz Výkřik.

Podle něj byly výjimečné umělecké kusy sice vždycky drahé, v současnosti ale aukčních rekordů přibývá. Někdy jsou ovšem pouze relativní, například v případě aktuálně nejdražšího obrazu, již zmíněného triptychu Tři studie Luciana Freuda od Francise Bacona. Ten se prodal za 142,4 milionu dolarů, pokud však podle Skřivánka zohledníme inflaci, zůstává nejdražším dílem prodaným kdy v aukci Portrét Dr. Gacheta od Vincenta van Gogha, který byl v květnu 1990 vydražen za 82,5 milionu dolarů, což v dnešních cenách (tj. k září 2013) odpovídá částce 149,5 milionu dolarů.

ČTĚTE TAKÉ

Rekordy lámou i obrazy českých autorů, čehož je příkladem rovněž nedávno prodaný obraz Ležící hoch Jana Zrzavého, který se v londýnské aukční síni Sotheby's prodal v přepočtu za zhruba 14,7 milionu korun (respektive 18,6 milionů včetně aukční přirážky), což z něj dělá nejdražší malířův vydražený obraz. Podle Skřivánka však platí, že české umění se doma prodává dráž než v zahraničí. "Pokud se nějaké dílo Toyen, Štyrského nebo Šímy objeví na zahraniční akci, zpravidla jej koupí nějaký český sběratel nebo obchodník," upřesňuje aukční expert. Jediným autorem, který je zajímavý i pro zahraniční publikum, je podle něj František Kupka. "Pro zahraniční kupce nejsou české aukce zajímavé, výjimkou jsou specializované aukce asiatik, kde zejména čínští kupci nakupují tušové malby moderních čínských mistrů," dodává Skřivánek.

TOP 10 aukčních cen obrazů

ZAHRANIČNÍ AUKCE: 
Francis Bacon: Triptych, 142,2 miliony dolarů, 2013
Edvard Munch: Výkřik,  119, 9 milionů dolarů, 2012
Paul Cézanne: Hráči karet, 250 milionů dolarů, 2011
Jackson Pollock: Číslo 5 (1948), 140 milionů dolarů, 2006
Willem de Kooning:  Žena III.,  137,5 milionu dolarů, 2006

ČESKÉ AUKCE: 
František Kupka:  Tvar modré (1913), 57 422 500 Kč,  2012
František Kupka: Zhroucení vertikál (1935), 25 960 000 Kč, 2009
František Kupka: Úsměv O (1933-51), 23 710 000 Kč, 2012
Toyen: Spící, 1937, 23 310 000 Kč, 2009
František Kupka: Výšky IV. (1938), 23 205 000 Kč, 2007

Za výjimečná díla výjimečné ceny

Jaká je dle tendence aukčních cen v české republice? "Roste důraz na kvalitu," říká Skřivánek. "Za výjimečná díla jsou kupci ochotni platit i násobně vyšší ceny než je běžný cenový průměr určitého autora. V letošním roce jsme tak podle statistik ART+ byli například svědky víc jak šedesáti autorských rekordů. V nejvyšším cenovém segmentu očekávám určitou stagnaci. S výjimkou Kupky se zatím žádný český autor neprodal nad 20 milionů korun a neočekávám, že by se tak v nejbližších měsících stalo. O dílech dražených nad 10 milionů korun ale budeme určitě slyšet čím dál tím častěji," dodává Skřivánek.

František Kupka: Tvar modré

František Kupka: Tvar modré

Lepší je sbírat než investovat, míní expert

Je investice do umění v současné době výhodná a jaký typ díla se vyplatí koupit? "To je bohužel strašně těžká otázka," říká Jan Skřivánek. "Záleží na tom, jakou částku chce člověk investovat, v jakém časovém horizontu a jaké zhodnocení očekává. Obecně platí, že je lepší umění sbírat, než do něj investovat. Jako investiční nástroj má umění smysl hlavně v delším časovém horizontu, kdy na dílech koupených dnes vydělají až vaše děti nebo vnoučata. Královskou sběratelskou disciplínou je vždy sběratelství současného umění. Současní autoři dnes stojí od jednoho průměrného platu po půl milionu korun (ve výjimečných případech i více), což přibližně odpovídá částkám, za které se Filla nebo Šíma prodávali za první republiky. Dnes mají jejich díla cenu od milionu výše. Stačí si tedy ze současných autorů umět vybrat toho, kdo bude za padesát, osmdesát let tím, který bude sběratele nejvíce zajímat..."

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...