Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Prodeje roušek trhají rekordy, obchodníci se ale předzásobili. Ceny se dost liší

ilustrační snímek foto: ČTK

PRAHA - Rouška, respirátor či jakákoli jiná ochrana úst a nosu se vrátily mezi aktéry hry „zastavte koronavirus“. Po dalším opatření vlády, jež se snaží srazit rychle rostoucí počty pozitivně testovaných, se od čtvrtka bez ústenky neobejde už prakticky nikdo.
  5:00

První pacient léčený remdesivirem má i po půl roce zdravotní potíže. Díky EU je lék běžně dostupný, zachraňuje životy

Poptávka prudce roste – a s ní i prodeje. Dokládají to statistiky lékáren. „Po oznámení nových opatření vlády padl v prodejích roušek rekord,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí řetězce lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Jen za včerejšek se v této síti prodalo okolo dvou tisíc kusů roušek. Výrazný nárůst zájmu o jednorázové ústenky potvrdil také e-shop Lékárna.cz. „Už tak vysoké prodeje jednorázových roušek se od minulého týdne zvedly o další třetinu, meziročně pak o 310 procent,“ sdělil pro Lidovky.cz majitel e-shopu Vladimír Finsterle.

Na mnoha místech v republice se před prodejnami s ochranou dýchacích cest tvoří fronty. Zvýšený zájem přitom některé obchodníky motivuje, aby navýšili také ceny. Rozdíly jsou někdy výrazné. Třeba dvojkový respirátor se dá opatřit za 40 i 400 korun.

Vítězem „cenového závodu“ přitom není vždy ten, kdo zvládne nakoupit v řádu desetikorun. Může si za ně koupit ztížené dýchání, horší filtrační schopnosti či přilnavost k obličeji. To všechno snižuje efektivitu a životnost ochranných pomůcek.

Oranžové regiony na mapě rizika nákazy budou nejméně tři, uvedla hlavní hygienička

Nabízí se úvaha, zda by stát neměl ceny regulovat. A chránit tak spotřebitele před příliš lačnými obchodníky. Cenový strop ale nadále zůstává pouze pro trojkový respirátor, který lze legálně zakoupit za 175 korun bez DPH, je-li vyroben v EU, a za maximálně 350 korun bez DPH, pokud je to mimo EU. Další zastropování toho, zač se dá obchodovat s rouškami nebo dvojkovými respirátory, ministerstvo financí nechystá.

Češi utrácejí i za dražší způsoby ochrany – včetně roušek z nanovlákna. „Denní prodeje jsou v tisících kusů, během jednoho dne byly objednávky ochranných prostředků z nanomateriálu desetinásobné oproti létu,“ sdělil LN předseda Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs.

Během první zteče na kamenné a virtuální obchody, kterou přinesl nouzový stav, Česká obchodní inspekce (ČOI) varovala před nekalými praktikami některých e-shopů. Spočívaly zhusta ve lživé anonci vlastností výrobku – například tvrzení, že obyčejný látkový kapesník s dvěma našitými gumičkami stoprocentně odežene covid i jeho virové příbuzné. V některých „nanorouškách“ se zase prokázala naprostá absence nanovlákna – přestože za ně zákazníci zaplatili i několik set korun, jejich účinek by se dal s nadsázkou přirovnat ke krajce. 

Trh se ale během léta pročistil, zmohutněla konkurence, vyrojila se řada tuzemských výrobců: od akademických pracovišť po soukromníky. Racionalizaci přispívá i to, že se celý svět nezjančil najednou a nevykoupil, co kde bylo.

Prodejny hlásí: zásob je dost

Výrobci už nyní vědí, že roušky a respirátory budou zapotřebí. Předzásobili se materiálem, upravili svoje kapacity. „Zásoby jsou dostatečné, výpadek, se kterým jsme se potýkali na začátku koronakrize, už by se neměl opakovat,“ uvedl Michal Petrov z Dr. Maxe.

Ve Františkových Lázních se koronavirem nakazilo už kolem 200 lidí, většinou šlo o hosty

Nabídka je na podzim vyšší díky českým výrobcům a dodavatelům kteří část zboží zaštiťují. I když v prvních zářijových dnech evidovaly o téměř 75 procent vyšší zájem o roušky a respirátory a další nárůst očekávají, vyprodaných zásob se podle mluvčí Alžběty Piškulové nemusí bát ani zákazníci lékáren Benu. „Co se týče skladových zásob, v tuto chvíli máme klíčových položek dostatek a zásoby pravidelně doplňujeme, aby nedošlo k výpadku,“ potvrdila i mluvčí lékáren Pilulka Kateřina Schotliová.

Podle zdroje serveru Lidovky.cz z nejmenované sítě lékáren si lidé na situaci zvykli a rouškami se hodně Čechů zásobilo už během léta. Více z nich si nyní také raději připlatí a pořídí si nanoroušku či respirátor, jejichž cena se v průměru pohybuje okolo stokoruny. Právě jejich prodejci se ale obávají i několikadenního výpadku. „To, co jsme včera zažili na portálu Nanospace.cz, se podobalo tomu, co se dělo na jaře. Ve velkém nakupovaly i soukromé ambulance, firmy či školy,“ řekl Jiří Kůs z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. 

Za čtvrtek byl covid prokázán v rekordních 728 případech, v Česku je přes 10 000 nakažených

„Výrobní kapacity zatím ohroženy nejsou, ale kdybychom se dostali do horšího stavu než na jaře, mohl by vzniknout nedostatek surovin potřebných k výrobě,“ říká. Jarní exces kdy překupníci tyli z neblahé situace a prodávali za nemravně přemrštěné ceny, se ale neopakuje. Roušku, která stála na konci loňského roku deset korun, se nežinýrovali nabízet za vyšší stovky. Tehdy ministerstvo financí uvalilo na trojkové respirátory, potřebné pro zdravotníky a lidi v první linii, cenové stropy.

„Rozšíření na další ochranné pomůcky v tuto chvíli neplánujeme a ani žádný z příslušných resortů takový požadavek nevznesl,“ řekl Zdeněk Vojtěch, mluvčí ministerstva financí.

Prozatím bez excesů

Na ostatní pomůcky, roušky či respirátory nižších kategorií cenová regulace vyhlášena není, takže i kdyby se někdo neomaleně přiživoval, je to v mezích zákona. „Protiprávní by zvýšené ceny byly pouze v případě, že by šlo o zboží s regulovanou cenou. Dohled nad dodržováním cenové regulace vykonává Specializovaný finanční úřad, který může v případě zjištění prodeje respirátorů třídy FFP3 za ceny vyšší uložit pokutu až do výše 10 milionů,“ sdělila Jana Jelínková z ČOI; tím, že inspektoři v této oblasti žádné kontrolní pravomoci nemají a nové nekalosti ve své gesci neevidují. 

Specializovaný finanční úřad by mohl postihovat nepřiměřený majetkový prospěch podle zákona o cenách, ale to by musel prodávající „přestřelit“ do závratných výšin. Kvůli tomu, že se na trhu s ochrannými pomůckami ustálilo konkurenční prostředí, se výrazné excesy nedějí.

Podvod s nanorouškou laik neodhalí

Čím se vyznačuje nanovlákenná rouška a jak se liší od té klasické? Pro Lidovky.cz odpovídal ředitel nanotechnologické firmy Pardam Jan Buk.

Lidovky.cz: Co definuje nanovlákno?

Jsou to supertenká vlákna, tisíckrát tenčí než vlas. Pomocí výrobních technologií se z nich vytvoří tenká membrána, která tvoří hustou síť. Ta zabraňuje průniku malých částeček. Z toho materiálu se pak vyrábějí nanoroušky, ale také respirátory a filtry do klasických látkových kapsových roušek.

Lidovky.cz: Do jaké míry rouška z nanomateriálu chrání před koronavirem lépe než ta klasická?

Rozdíl je veliký. Když se budeme bavit o klasických třívrstvých chirurgických rouškách, ty se vyrábějí z netkané textilie, která má minimální záchyt – některé firmy tam sice vkládají membránku, která záchyt zvyšuje, ale ani tak to není žádný zázrak. Rouška byla historicky určena pro ochranu okolí, aby člověk neprskal bacily na ostatní. Díky nanovláknům se dají kombinovat funkce roušky a respirátoru a chránit uživatelé i okolí. Membrána v nanovlákenných rouškách zachytává 95 až 98 procent jemných částic. Zásadní je ale i tvar a přilnavost k obličeji. I kdybyste si vzali roušku z materiálu, který odfiltruje sto procent částic, ale nebude vám sedět, je to jedno – vzduch si hledá cestu menšího odporu.

Lidovky.cz: Na jakém principu tedy nanovlákno chrání?

Kromě filtrační propustnosti materiálu se nanovlákenná rouška dá používat opakovaně, což s klasickou rouškou nelze – funguje na principu elektrostaticky nabitých vláken, a ty když navlhnou, ztrácejí schopnost na sebe nalepovat proudící částice. Nanovlákenné membrány fungují na mechanickém principu: síť je tak hustá, že mechanicky zabrání průniku částic. Nanoroušky se dají vymáchat v dezinfekčním prostředku a znovu použít.

Lidovky.cz: Objevily se podvodné e-shopy s rouškami vydávanými za „nano“, jež ale nanomateriál neobsahovaly. Jak se dá vyhnout podvodnému nákupu?

Některé firmy parazitují na boomu, který kolem nanotechnologií vznikl. Laik to ale, bohužel, nemá šanci rozpoznat. Jejich pravost zaštiťujeme v rámci Asociace nanotechnologického průmyslu v České republice.