Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roušky ovlivňují práci psychiatrů, komplikují některé terapie, říká Höschl

Zdraví

  5:33
KLECANY U PRAHY - Povinné roušky ovlivňují práci psychiatrů a komplikují některé terapie. Dle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Cyrila Höschla nejsou výjimky pro lidi s duševním onemocněním dostačující.

Psychiatr Cyril Höschl foto: MAFRA- Petr Topič

„S rouškami se nepracuje komfortně, zaměstnanci nařízení sice respektují, ale na psychiatrii léčíme hlavně slovem, což s rouškou není optimální, ztěžuje to terapie, kde je třeba sledovat také mimiku pacienta, a vyčerpává personál, který celý den mluví přes roušku,“ uvedl Höschl.

Podle něj například pacienti z oddělení úzkostných poruch mají s nošením roušek v tuto chvíli největší problém. „Znemožňuje to terapii (nácvik řízeného záchvatu, dýchání), prohlubuje to jejich stav respektive panické ataky, které jsou přímo spojené s pocitem nemožnosti se nadechnout. S rouškou se toto umocní,“ dodal psychiatr.

„Pro kliniku jsou opatření pochopitelně přísnější, ale adaptovali jsme je i pro výzkum, včetně účasti zdravých dobrovolníků ve studiích,“ doplnil Předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti a primář kliniky NUDZ Jana Evangelisty Purkyně Pavel Mohr.

Od čtvrtka zavedlo ministerstvo zdravotnictví povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorech. Nařízení má řadu výjimek, například pro osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.

Zdravotničtí pracovníci nemají podle ministerstva danou povinnost nosit roušku po dobu nezbytně nutnou, je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat