Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Do celého Česka se vrací povinné roušky, Německo poprvé po desítkách let vyzkouší sirény

Lidé s rouškami. foto: Petr Lemberk, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

V celé České republice platí nově povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov včetně firem. Výjimku mají malé děti, mateřské školy, žáci a studenti ve třídách, osoby s duševní poruchou, lidé při konzumaci jídel a nápojů nebo sportovci v době tréninku a zápasu.

Z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN je svolaná mimořádná schůze sněmovny. Bude se mimo jiné zabývat prodloužením úlev v sociálních odvodech pro menší firmy a drobné podnikatele, státními náhradami krajům, zavedením paušální daně pro některé živnostníky, úpravami nároku na ošetřovné a podporou živé kultury.

V 11:00 Německo poprvé po 30 letech uskuteční celostátní zkoušku sirén a dalších varovných prostředků včetně mobilních aplikací. Nácvik plánuje opakovat v ročním intervalu vždy druhý čtvrtek v září.

Sejdou se pražští zastupitelé. Na programu je vyhláška zakazující herní automaty v metropoli, půlmiliardová půjčka pro Prahu 10, dotace městským částem na boj se změnou klimatu nebo projekty pro pěší a cyklisty či zpráva o plnění rozpočtu za první pololetí.

U Okresního soudu v Trutnově začíná hlavní líčení s řidičem Fordu Mustang, který podle žalobce způsobil loni v září dopravní nehodu u Špindlerova Mlýna. V protijedoucím vozidle zemřel zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Milan Jakubů.

Nejvyšší správní soud začne projednávat kárné žaloby na mělnického soudce Jana Veselého. Jeho nástupce ve funkci předsedy soudu ho kárně zažaloval mj. kvůli podezření, že Veselý porušil zákon tím, že drží živnostenské oprávnění a že vlastní penzion v Kokořínském dole. Veselý je dočasně zproštěn funkce soudce.

Odvolací Městský soud v Praze projedná žalobu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové na Českou televizi. Manažerka se domáhá půlmilionového odškodného za výroky v Událostech.

Městský soud v Praze znovu řeší kauzu pražského dopravního podniku, firmy Neograph a údajného praní špinavých peněz. Mezi obžalovanými jsou bývalý šéf podniku Martin Dvořák či lobbista Ivo Rittig.

Dvě ulice v pražských Vysočanech dostanou při ceremoniálu jména po rodinách odbojářů zavražděných nacisty za podporu výsadkářů, kteří za druhé světové války spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ulice u nových bytových domů poblíž stanice metra Kolbenova nově nesou názvy Smržových a Svatošových.

V britském Ipswichise uskuteční slavnostní inaugurace nové ulice pojmenované po českém básníkovi Ivanu Blatném.

Ve strašnickém krematoriu se od 12:00 uskuteční poslední rozloučení s textařkou Jiřinou Fikejzovou, která zemřela ve věku 93 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!