Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Videohra Cyberpunk 2077 od polských vývojářů trhá rekordy, vývojářům však přinesla propad akcií

Ekonomika

  14:43
VARŠAVA - Dystopická videohra Cyberpunk 2077 od polského studia CD Projekt Red je zatím na herním trhu obrovským úspěchem. To platí alespoň co se týká počtu hráčů, kteří už hru na oficiálních platformách zkusili, ale také počtu prodaných kopií. Hra se ovšem po svém vydání nevyhnula řadě nedodělků a technických chyb, což srazilo hodnotu akcií polského studia za týden o zhruba čtvrtinu.

Keanu Reeves jako Johnny Silverhand. Johnny hlavnímu hrdinovi pomůže postavit se znovu na nohy. Videohra Cyberpunk 2077. foto: CD Projekt Red

Studio CD Projekt Red, které stojí mimo jiné za nesmírně úspěšnou herní sérií Zaklínač, zveřejnilo koncem týdne statistiky prodeje své nové hry Cyberpunk, která se odehrává v dystopické budoucnosti. Do čtvrtka, kdy se hra začala prodávat, bylo včetně předobjednávek dosaženo zhruba osmi milionů prodaných kopií hry, uvádí renomovaný herní server Games Industry.

‚Máme tu město k vypálení.‘ V nové videohře od tvůrců Zaklínače si zahraje Keanu Reeves

Hra vyšla po osmi letech náročného a problematického vývoje. Mezitím, v roce 2015, stihlo studio vydat i poslední díl zaklínačské trilogie - Divoký hon, který získal mnoho ocenění. Hra Cyberpunk má ale zcela jinou atmosféru a odehrává se v ulicích zločinného megaměsta dystopické budoucnosti. Tvář hře propůjčil herec Keanu Reeves, který proslul především filmovými sériemi Matrix nebo John Wick.

Jak šlo očekávat v době, kdy je svět zasažen pandemií koronaviru, tak se zatím zhruba tři čtvrtiny všech kusů prodaly v digitální verzi, tedy bez fyzického nosiče. Velký zájem projevili hlavně počítačoví hráči, což je podle recenzentů dáno i tím, že počítačová verze nevykazuje tolik technických chyb a tzv. bugů. Konzolové verze totiž byly podle recenzentů vydány v nedokonalém stavu, především co se týká grafických nedodělků a podobných nedokonalostí. 

Obchod s roboty? Videohra Cyberpunk 2077.
Hlavní hrdina zvládne řídit i střílet zároveň. Videohra Cyberpunk 2077.

I to podle serveru Games Industry shodilo za poslední týden akcie studia CD Projekt Red o zhruba 26 procent. Zatímco hra samotná trhá rekordy (například na platformě Steam se stala nejhranější hrou pro jednoho hráče, na streamovací službě Twitch se Cyberpunk stal nejsledovanější hrou pro jednoho hráče v historii), studio zatím hotovo nemá. Kromě toho, že stále bojuje se studiem Ubisoft (stojí za veleúspěšnou herní sérií Assassin’s Creed) o nejhodnotnější vývojářské studio v Evropě, musí navíc co nejrychleji stihnout opravu chyb, které ve hře stále i po vydání zůstaly.

Vývojáři vydání Cyberpunku několikrát odkládali, i přesto třeba na nejnovějších konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X a S bude nejlepší grafika dostupná až příští rok. Ačkoliv hodnota akcií společnosti CD Projekt Red na varšavské burze poměrně výrazně poklesla, vývojáře může těšit alespoň fakt, že se Cyberpunk 2077 stal nejrychleji prodávanou videohrou pro počítače (s více než 4,72 miliony prodaných počítačových kopií hned za první den) v historii. Překonal tak pouze týden starý rekord rozšíření tradiční hry World of Warcraft nazvané Shadowlands.

Autoři:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...